Rozpoczyna się Kurban Bajram

wto, 10 sty 2006, 13:57:30

Autor: Marta Kamińska

Polscy wyznawcy islamu rozpoczynają dziś obchody czterodniowego święta Kurban Bajram. To jedna z dwóch najważniejszych w roku muzułmańskich uroczystości religijnych.

W Polsce główne uroczystości odbędą się w meczecie w Bohonikach na Podlasiu. Bohoniki to najważniejszy ośrodek religijny wyznawców islamu z Podlasia i całej Polski.
Po modlitwie wierni złożą ofiarę ze zwierząt – z barana lub wołu. Mięso zostanie podzielone między ubogich i rodzinę, aby nikt  w święta nie był głodny. Ofiary ze zwierząt, czyli kurbany, składane są w różnych intencjach, np. rodziny, zdrowia i szczęścia dla najbliższych. Na świątecznych stołach pojawiają się tradycyjne potrawy tatarskie, takie jak pierogi z mięsem i kołduny.

Kurban Bajram został ustanowiony przez proroka Mahometa na pamiątkę ofiary Abrahama. Święto jest obchodzone dziesiątego dnia miesiąca zu al-hidżdża, tj. w okresie pielgrzymek do Mekki. W tym dniu Muzułmanin zobowiązany jest do pięciokrotnego odmówienia modlitwy w domu i szósty raz w meczecie po zachodzie słońca. Potem musi złożyć w ofierze owcę, lub inne zwierzę.

W Polsce mieszka około pięciu tysięcy muzułmanów. W 99 proc. jest to ludność pochodzenia tatarskiego. Najwięcej wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego mieszka w województwie podlaskim.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060110135730105