IX Ogólnopolski Dzień Judaizmu

śro, 11 sty 2006, 22:19:07

Autor: Adrianna Buniewicz

W dniach 14 – 20 stycznia odbędą się w Kielcach główne obchody IX Dnia Judaizmu, których organizatorem jest Konferencja Episkopatu Polski. Mottem tegorocznych obchodów są słowa kardynała Josepha Ratzingera „Na drodze ku Temu, który nadchodzi”.

Patronat honorowy nad obchodami sprawują: wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita krakowski ks. abp Stanisław Dziwisz i prof. dr hab. Władysław Bartoszewski – przewodniczący Rady Pamięci Walk i Męczeństwa.

Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu mają wyjątkowo bogaty program. Planowane są wystawy malarstwa i fotografii, koncerty i wieczór psalmów, pokazy tańców izraelskich i spektakle teatralne. W niedzielę, 15 stycznia ksiądz Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego poprowadzi Marsz Pamięci i Modlitwy, którego trasa przebiegać będzie od dawnej synagogi, przez byłe getto, na cmentarz żydowski. Odprawiona zostanie także msza św. w intencji Żydów – starszych braci chrześcijan i nabożeństwo biblijne w bazylice katedralnej, z udziałem ambasadora Izraela, przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich, kościołów chrześcijańskich, środowisk żydowskich i młodzieży. W środę, 18 stycznia, przy domu na ul. Planty 5/7 odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica z modlitwą Jana Pawła II.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060111211907253