Ofiary rytualnego kamieniowania szatana

czw, 12 sty 2006, 17:06:06

Autor: Adrianna Buniewicz

Co najmniej 110 osób zginęło, a ponad 1000 zostało rannych podczas rytualnego kamienowania szatana w miejscowości Mina pod Mekką. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć nawet do 300. Tragedia wydarzyła się na moście al-Dżamarat, gdzie tłumy pielgrzymów zostały ściśnięte i zadeptane.

Do Arabii Saudyjskiej ściągnęło ok. 2,5 mln muzułmanów uczestniczących w pielgrzymce śladami Mahometa – hadżdżu. Według tradycji muzułmańskiej każdy, kogo na to stać ma obowiązek choć raz w życiu odwiedzić Mekkę – centralny punkt świata islamu. Hadżdż jest pielgrzymką oczyszczającą duszę z grzechów i zapewniającą darowanie win. Jego uczestnicy do końca życia noszą tytuł „hadżiego” – człowieka, który był w Mekce i cieszą się z tego powodu powszechnym szacunkiem.

Kulminacyjnym punktem hadżdżu jest modlitwa na górze Arafat, skąd pielgrzymi udają się w kierunku miejsca zwanego Muzdalifa, gdzie następuje symboliczne ukamienowanie szatana. Pielgrzymi rzucają kamieniami z mostu al.-Dżamarat w kierunku trzech kamiennych filarów symbolizujących diabła, który z tego miejsca kusił Abrahama.

Właśnie most jest miejscem, w którym już wielokrotnie dochodziło do wypadków. Po zadeptaniu tam w 2004 roku 250 osób, władze Arabii Saudyjskiej wydały miliony dolarów, aby poprawić bezpieczeństwo pielgrzymów. Powstały nowe wyjścia awaryjne, most jest szerszy, aby więcej osób mogło obrzucać filary kamieniami jednocześnie. Teren jest w czasie hadżdżu patrolowany przez śmigłowce, w okolicach Mekki rozlokowanych jest ok. 60 tys. policjantów i 7 tys. funkcjonariuszy sił specjalnych. W pobliżu mostu stoją liczne karetki i zespoły lekarzy udzielające pomocy osobom poszkodowanym z powodu tłoku i upału.

Tegoroczny hadżdż jest szczególnie tragiczny – w ubiegły czwartek zawalił się w Mekce dach pensjonatu dla pątników - w tej katastrofie zginęło 76 osób.

 

Źródło: BBC, Yahoo, Interia, PAP

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060112170606533