Lefebvryści w diecezji tarnowskiej

czw, 12 sty 2006, 23:19:48

Autor: Łukasz Gawryś

W jednym z tarnowskich tygodników jest reklamowana kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tuchowie – Kuria Diecezjalna w Tarnowie ostrzega, że nie jest ona kaplica Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Została ustanowiona bez zgody tarnowskiego biskupa, wbrew Kodeksowi Prawa Kanonicznego – zatem korzystanie z niej będzie pociągać za sobą kościelne konsekwencje.

Według informacji Kurii kaplica należy do Bractwa św. Piusa X, wyznania, które poprzez nieuznawanie postanowień Soboru Watykańskiego II oraz nie przyjmowanie poleceń papieża zerwało wspólnotę ze Stolicą Apostolską. Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ostrzega, że nazywanie kaplicy w Tuchowie „kaplica rzymsko-katolicką” jest nadużyciem, a uczestnictwo w jej nabożeństwach stanowi naruszenie jedności Kościoła, oraz jest nieposłuszeństwem wobec Stolicy apostolskiej i biskupa diecezjalnego. Gromadzenie się tam i przyjmowanie komunii jest niezgodne z prawem kościelnym i grozi karami do kary ekskomuniki włącznie.

W oświadczeniu biskup tarnowski Wiktor Skworc prosi wiernych o modlitwę o "jedności Kościoła Chrystusowego oraz tych wszystkich, którzy tę jedność naruszają". "Niech świadectwo życia w zgodzie z Ewangelią Chrystusa, połączone z gorliwą modlitwą, będzie udziałem każdego z nas w dziele umacniania jedności Kościoła, któremu przewodzi Ojciec Święty Benedykt XVI"

O sprawie Bractwa św. Piusa X biskup Wiktor Skwroc mówił już pod koniec ub. roku w rozmowie z KAI – przyznał ze bractwo zdobywa sympatie ludzi świeckich i próbuje tworzyć kaplice na terenie diecezji tarnowskiej. Całą sprawę bp Skworc nazwał „problemem z importu”. Uważa, że w jego diecezji nie istnieje zapotrzebowanie na obrzędy kościelne obecne przed Soborem Watykańskim II. Podkreślił, że nikt nigdy się do niego nie zwrócił z prośbą o sprawowanie liturgii w rycie przedsoborowym. Zaznaczył, że jeżeli była by taka potrzeba to na pewno by sprawy nie pominą – „Więcej, musiałbym na takie zapotrzebowanie odpowiedzieć i wtedy nic nie stałoby na przeszkodzie, aby zainteresowane grupy gromadziły się w świątyniach na sprawowaniu liturgii przedsoborowej” – dodaje. Przypomniał przy tym ze w Kościele Rzymsko-Katolickim istnieje Bractwo Kapłańskie św. Piotra skupiające księży o sympatiach „przedsoborowych”.

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w związku z kaplicą pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tuchowie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060112231948959