Gwardia szwajcarska ma 500 lat

wto, 24 sty 2006, 21:25:35

Autor: Mateusz Markiewicz

Któż z nas nie zna gwardzistów papieskich? Są jednym ze skojarzeń odnośnie Watykanu. W tym roku obchodzą wspaniały jubileusz - 500 lecie istnienia. To o 11 lat dłużej niż Reformacja. Na dodatek zawsze gwardia broni Papieża. Tyle, że cieleśnie. Ta armia choć jest najmniejsza, jest także najstarsza na świecie. Trwa nieprzerwanie od 1506r.

Wszystko zaczęło się od 22 stycznia 1506 r. Wtedy to Papież Juliusz II zaprosił 150 szwajcarskich najemników, aby bronili papiestwa. Okazja do dowiedzenia wierności przyszła już 21 lat po sprowadzeniu. 6 maja 1527r. gwardziści stoczyli nierówną walkę w obronie Klemensa VII. Najemnicy cesarza Karola V zabili 147 gwardzistów z grupy 189. Od tego wydarzenia dzień 6 maja jest Świętem Gwardii Szwajcarskiej. W ten dzień rekruci składają przysięgę na Dziedzińcu św. Damazego.

Charakterystycznym elementem tej przysięgi jest sposób jej składania. Lewą rękę rekrut kładzie na sztandarze gwardii, na którym widnieje herb obecnego Papieża (Na obecnym sztandarze gwardii nad herbem Benedykta XVI jest tiara, choć nie ma jej na oficjalnym herbie.) i Juliusza II. Ponadto są na nim inne elementy. Prawą rękę rekrut wyciąga do góry i pokazuje trzy palce, na znak Trójcy Świętej. W tym roku z okazji jubileuszu złożenie przysiegi odbędzie się w obecności papieża, na Placu Św. Piotra. 

Kto może złożyć przysięgę? Otóż musi to być Szwajcar, katolik o nieskalanej opinii, kawaler, w wieku od 19 do 30 lat. Ponadto musi mieć przynajmniej 174 cm wzrostu. Wymaga się przynajmnie wykształcenia średniego. Zarobki nie są wielkie, lecz trzeba pamiętać, że Watykan zapewnia darmowe zakwaterowanie, wyżywienie i stroje. A z nimi związanych jest kilka ciekawostek.

Znany na całym świecie strój miał zaprojektować sam Michał Anioł. Lecz nie jest to prawda. Problemem dla każdego nowego krawca jest fakt, że nie ma zostawionego planu uszycia. Wszystko musi zrobić sam od nowa. Ponadto jego zadaniem jest dbanie o stroje gwardzistów Kolorowe stroje, zbroje i hełmy, wraz z halabardą, są strojami paradnymi. Na codzień używa się mundurów w kolorze granatowym. Obecnie gwardziści bezpośrednio strzegący papieża chodzą w garniturach. Ze strojem paradnym jest zwiazana pewna reguła. Można go nosić tylko w Watykanie i Szwajcarii.

Obecnie gwardziści pełnią rolę reprezentacyjną, strzegą także bezpieczeństwa Papieża i Watykanu. Członkowie Gwardii towarzyszą papieżom w podróżach zagranicznych jako ochroniarze. Patronem gwardzistów jest św. Sebastian.

Obecniee Gwardia liczy 110 członków. Jej komendantem jest od 2002r. pułkownik Elmar Theodor Mäder. Z urzędu jest on Członkiem Rodziny Papieskiej i Szlachcicem Jego Świątobliwości.

Dotychczas z zaplanowanych większych uroczystości odbyła się Msza Święta celebrowana przez Sekretarza Stanu Watykanu Kard. Sodano. Miała ona miejsce w Kaplicy Sykstyńskiej 22 stycznia o godz. 10:00. Na 6 maja jest zaplanowana Msza Święta w Bazylice Św. Piotra o godz. 6:00. Ma jej przewodniczyć Benedykt XVI. Zaś złozenie przysięgi zacznie się o 16:30 na Placu Św. Piotra.

Oficjalna Strona Gwardii Szwajcarskiej

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060124212535659