Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dzień Islamu w Krakowie

W ramach VI Dnia Islamu w Kościele katolickim Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej oraz ojcowie franciszkanie organizują nabożeństwo słowa bożego.


Odbędzie się ono we wtorek 31 stycznia 2006 r. o godz. 15.30 w bazylice franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych 5. Nabożeństwu będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz.

Po nabożeństwie arabista ks. dr Adam Wąs SVD wygłosi wykład "Pluralizm religijny i dialog we współczesnym islamie". Wykład będzie miał miejsce w sali 120 Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 1 o godz. 16.30.

Dniom Islamu w Kościele katolickim towarzyszą w Krakowie Dni Kultury Islamu. Z ich programem można zapoznać się pod poniższym adresem: Dni Kultury Islamu.

Forum Żydzi-Polacy-ChrześcijanieTrackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060124225827785

No trackback comments for this entry.
Dzień Islamu w Krakowie | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Trydent śro, 25 sty 2006, 10:28:19
Pius XI, Encyklika Mortalium animos; 06/01/1928

...urządzają, zjazdy, zebrania i odczyty z nieprzeciętnym udziałem słuchaczy i zapraszają na nie dla omówienia tej sprawy wszystkich, bez różnicy, pogan wszystkich odcieni, jak i chrześcijan, ba, nawet tych, którzy - niestety - odpadli od Chrystusa, lub też uporczywie przeciwstawiają się Jego Boskiej naturze i posłannictwu. Katolicy nie mogą żadnym paktowaniem pochwalić takich usiłowań, ponieważ one polegają na błędnym zapatrywaniu, że wszystkie religie są mniej lub więcej dobre i chwalebne, o ile, że one w równy sposób, chociaż w różnej formie, ujawniają i wyrażają nasz przyrodzony zmysł, który nas pociąga do Boga i do wiernego uznania Jego panowania. Wyznawcy tej idei nie tylko są w błędzie i łudzą się, lecz odstępują również od prawdziwej wiary, wypaczając jej pojęcie i wpadając krok po kroku w naturalizm i ateizm. Z tego jasno wynika, że od religii przez Boga nam objawionej, odstępuje zupełnie ten, ktokolwiek podobne idee i usiłowania popiera.

Pius XI

za: Encyklika Mortalium animos
 
montsegur czw, 26 sty 2006, 01:32:15

To, co "kościół głosił" zależało zawsze od tego kto głosił. Już starożytni t.zw. "ojcowie kościoła" różnili się między sobą: jedni mówili (jak Justyn Męczennik), że byli "chrześcijanie przed Chrystusem", a inni we wcześniejszych religiach widzieli "dzieło szatana" i różne śmieszne rzeczy nieraz na ten temat wypisywali. Tak jedni jak i drudzy potępiali inne religie (lub nawet inne odmiany tej samej religii).

Samo określenie "kościół zawsze głosił" też ma swoją wymowę zależną od "nakazu chwili". Gdyby teraz oficjalną "linią partyjną" było potępianie innych religii zamiast dialogu z nimi, to równie dobrze dałoby się odwołać do tego, że "kościół zawsze tak robił".

Jeden z autorów wyraził się swego czasu mniej więcej tak, że ilekroć jakaś "nowinka" pojawiała się w kościele, to przechodziła ona trzy zasadnicze fazy: najpierw wywoływała zdecydowany opór, w drugiej kolejności mówiono, że może nie jest ona aż tak straszna, jak na to wygląda, chociaż jest niebezpieczna, a w końcu mówiono, że kościół zawsze coś podobnego głosił...

Cheers!!!

 
Bai Lung czw, 26 sty 2006, 13:44:42
A ja, frajer, myślałem, że fałszywych proroków mamy się strzec, a nie urządzać im „dni” w Kościele.
Ciekawe, co jeszcze uda się podciągnąć pod ekumenizm...
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń