Kanada: stacja krwiodawstwa zamknięta za "dyskryminację" aktywnie homoseksualnych dawców krwi

pią, 3 lut 2006, 12:44:21

Autor: Joanna Najfeld

Zamknięcie stacji krwiodawstwa w Montralu wymusili homoaktywiści natarczywymi protestami przeciw "dyskryminacji" aktywnych homoseksualistów, którzy chcieliby zostać dawcami krwi.Kilkunastu gejów przebranych za kobiety przybyło pod klinikę w ubiegłą środę by wymachiwać akcesoriami seksualnymi w geście protestu przeciw polityce wykluczającej aktywnych homoseksualistów jako dawców krwi. Aktywiści z grupy Queer McGill nawoływali innych homoseksualistów do poświadczania nieprawdy odnośnie swojej aktywności seksualnej w ankietach dla dawców.

W obliczu nagonki ze strony grupy homoaktywistów stacja zdecydowała o zamknięciu placówki w trosce o zdrowie pacjentów, do których mogłaby trafić krew wysokiego ryzyka.

Według danych ONZ i WHO z 2005 roku, liczba Kanadyjczyków zarażonych HIV wzrosła o 20% w porównaniu z rokiem 2000. Największą grupą wśród nowo-zarażonych były osoby zainfekowane przez stosunek homoseksualny.

Raport wykazał również rosnącą tendencję wśród zakażeń kobiet przez biseksualnych partnerów, którzy przenosili chorobę ze środowiska homoseksualnych mężczyzn na kobiety. Zjawisko to zaobserwowano szczególnie w populacji czarnych biseksualistów. Różne badania szacują, że wśród tej właśnie grupy może być aż 30% nosicieli wirusa HIV. Być może aż 90% z nich nie wie, że są zarażeni.

Oprócz nieświadomych nosicieli wirusa, szczególnym zagrożeniem jest subkultura wśród gejów znana jako "Gift Givers" - "Dawcy Daru", czyli homoseksualiści, którzy świadomie i celowo zarażają innych partnerów wirusem HIV, często podczas orgii grupowych, na których stosowanie środków zmniejszających ryzyko zakażenia jest ostentacyjnie ignorowane.

Artykuł opublikowany oryginalnie na christianitas.pl, dodatkowe linki tamże.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060203124420520