Międzynarodowy Kongres Bonhoefferowski we Wrocławiu

pią, 3 lut 2006, 13:50:24

Autor: Katarzyna Radzięta

4 lutego mija 100 rocznica urodzin Dietricha Bonhoeffera – jednego z najwybitniejszych teologów chrześcijańskich XX wieku. Z tej okazji zorganizowany zostanie we Wrocławiu specjalny kongres, który stanie się wydarzeniem ważnym nie tylko ze względu aspektu międzynarodowego, ale również ekumenicznego. Ma to być jedna z ważniejszych imprez kulturalnych w Ramach Roku Polsko–Niemieckiego w Polsce.

Ks. Dietrich Bonhoeffer (1906 – 1945) często nazywany jest ewangelickim męczennikiem, a to ze względu na walkę, jaką prowadził z ideologią nazistowską i III Rzeszą. Przyszło mu za to zapłacić najwyższą cenę – ks. Bonhoeffer został powieszony (podobno na strunie od fortepianu) kilka dni przed zakończeniem II wojny światowej.

Działalność teologa skupiła się na znajdujących się dzisiaj terenach Polski. Wyznawcy podziemnego Kościoła przeciwstawiali się mariażowi oficjalnego Kościoła z Hitlerem na czele. Wielu z nich poniosło śmierć, m.in. w obozach zagłady.

Myśli głoszone przez Bonhoeffera nadal są inspiracją dla teologów ewangelickich, rzymskokatolickich i prawosławnych. Dla samych chrześcijan natomiast ks. Dietrich stał się symbolem wierności wyznaczonych sobie wcześniej zasad i celów.

Wszystkie te aspekty życia teologa staną się głównym tematem wrocławskiego kongresu, który składać się będzie zarówno z części oficjalnej jak i naukowej (warsztaty).
W ramach warsztatów teologicznych głos wezmą profesorowie z Polski, Niemiec, Słowacji, Holandii i RPA (będą to więc fakultety teologiczne różnych wyznań chrześcijańskich). Zorganizowana zostanie również wystawa zdjęć związanych z życiem Bonhoeffera.  Część zajęć będzie miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Spotkań w Krzyżowej. 
W ramach kongresu przewidziane są także: uroczystość przy pomniku ks. Bonhoeffera, przyjęcie w Konsulacie Generalnym Niemiec, nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Ewangelickim Opatrzności Bożej, zwiedzanie domu rodzinnego Bonhoeffera i zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Z Berlina ma przyjechać do Wrocławia honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej oraz arcybiskup Canterbury dr Rowan Williams. Wizyta Williamsa nie jest przypadkowa, ponieważ Bonhoeffer przez kilka lat był duszpasterzem niemieckich luteranów w Londynie.

Honorowy patronat nad uroczystością będą sprawowali m.in. biskup Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP, abp Marian Gołębiewski, rzymskokatolicki metropolita wrocławski, Helmut Schops, konsul generalny RFN we Wrocławiu oraz Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Przybędzie biskup Wolfgang Huber, przewodniczący rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec oraz biskup Ewangelickiego Kościoła Berlina – Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060203134527486