Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej (act.)

Dzisiejsza Rzeczpospolita zamieściła obszerną publikację na temat karykatur Mahometa ukazujących się w zachodniej prasie. Jednocześnie sama w proteście przeciwko ingerencji muzułmańskich państw w wolność mediów opublikowała dwa kontrowersyjne obrazki. Spotkało się to negatywną reakcja wielu środowisk.

„Wykroczono poza granice dobrze zrozumianej swobody wyrażania poglądów” – tak sprawę skwitował premier Marcinkiewicz w swoim oświadczeniu, dodał, że podziela uczucia tych, "którzy czują się obrażeni publikacjami polskiego dziennika".

"Jeden z polskich dzienników dołączył dzisiaj do europejskich mediów, które zamieściły karykatury obrażające uczucia muzułmanów, ale także wszystkich innych ludzi nie akceptujących podsycania nienawiści religijnej i etnicznej" – czytam dalej.

"W moim przekonaniu wykroczono poza granice dobrze rozumianej swobody wyrażania poglądów. Rolą mediów nie może być prowokowanie nienawiści i propagowanie wrogości" – kontynuuje Kazimierz Marcinkiewicz.

"Rząd nie ma wpływu na to, jakie publikacje zamieszczają wolne media. Rozumie jednak możliwe konsekwencje nieprzemyślanych działań. Stąd czuję się w obowiązku wyrazić ubolewanie i podzielić uczucia tych, którzy czują się obrażeni publikacjami polskiego dziennika.(...) Polska była i pozostaje krajem tolerancji. Potwierdza to 600-letnie istnienia na obszarze Rzeczpospolitej muzułmańskiej społeczności tatarskiej" – podkreśla premier.

Artykuł potępiła tez Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów oraz wiele innych środowisk w Polsce.

Tymczasem cała sprawa na świecie nabiera rozmachu. Przez świat muzułmański przetacza się fala protestów w związku z wcześniejszymi publikacjami karykatur w zachodniej prasie. Ta z kolei podzieliła się na część, która przedrukowuje obrazki oraz na tą która pisze dlaczego tego nie zrobi.

Sprawa zaczyna nabierać również charakteru konfliktu dyplomatycznego, ambasadorzy państw muzułmańskich domagający się przeprosin od premiera Danii (w której opublikowano pierwszy raz karykatury) dostali odpowiedź ze szef rządu nie odpowiada za działania i publikacje prasy i że żadnych przeprosin nie będzie. W obronie muzułmanów stanął też premier Turcji – Recep Tayyip Erdogan, patriarcha Konstantynopola – Bartłomiej I oraz Biały Dom. W mniej wyrozumiały sposób zareagowali muzułmanie w krajach islamskich gdzie dochodzi do palenia flag duńskich, prześladowania chrześcijan, pojawiły się też groźby ataków terrorystycznych oraz nawoływania do bojkotów duńskich towarów.

Dziennik „Jyllands-Posten” wpiera natomiast część europejskich mediów oraz organizacje dziennikarskie, takie jak „Reporterzy bez Granic”.

----------------------------------------------

Od czasów "wrzucenia" artykułu doszło dalszych wydarzeń związanych z publikacją.

Minister spraw zagranicznych Stefan Meller w konferencji prasowej poprosił w imieniu rządu i MSZ muzułmanówo wybaczenie. Uzasadniał to tym, że "Obrażanie uczuć religijnych innych osób nie mieści się w europejskiej tradycji". Szczególnie prosił ambasadorów państw islamskich o wytłumaczenie władzom swoich krajów, że cała sytułacja jest nieporozumieniem. Zapewnił też o ciepłych uczuciach Polskich do krajów muzułmańskich. Na zakończenie dodał "Nasze europejskie wartości polegały między innymi także na tolerancji. A to jest objaw nietolerancji".

W związku z publikacja wypowiedział też się Muzułmański Związek Religijny w RP. "Jest to krok nieprzemyślany, prowokujący do nienawiści i nietolerancji i ma to miejsce w kraju, który był przez wieki ostoją tolerancji, czego dowodem jest obecność od ponad sześciuset lat muzułmanów, Tatarów polskich" - napisał mufti Tomasz Miśkiewicz - przewodniczący Najwyższego Kolegium MZR. "Powoływanie się na granice wolności słowa i w tym momencie obrażanie czyichś uczuć religijnych nie jest sprawą wolności" - dodaje mufti - "Zdecydowanie potępiamy takie działania. Jesteśmy jako wyznawcy islamu głęboko poruszeni zjawiskiem nietolerancji poprzez które obrażone zostały publicznie nasze uczucia religijne". Związek rozważa podanie Rzeczpospolitej do sąd - decyzja zostanie podjęta po rozmowie z prawnikami.

Tymczasem i na świecie sytułacja zaczyna się zaostrzać. W stolicy Syrii, Damaszku doszło dziś do gwałtownych protestów przeciwko publikacji karykatur - podpalono ambasadę Danii i Norwegii. Rząd w Kopenhadze wezwał swoich obywateli do opuszczenia teretorium Syrii.

Linki:

Karykatury Mahometa opubikowane w Danii.

Zobacz też:

Deja vu?

Czy wolno przedstawiać wizerunki Mahometa?

Jak długo jeszcze... ?

Wyśmiać holocaust

Karykatury Mahometa - dezaprobata biskupów


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060204155511502

No trackback comments for this entry.
Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej (act.) | 63 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej
Bartek.D sob, 4 lut 2006, 16:26:33

Muzłumanie czuja sie w Europie, tak jakby byli u siebie. Czy tak powinno być? Europejczycy są społecznością niezwykle liberaln i tolerancyjna. Daja przyzwolenie czasem na nabardziej glupie i chore zachowanie. Czy to muzłumanin, żyd, poganin, buddysta nalezy szanowa go tak jak samego siebie. Niestety nie działa to w dwie strony. Europejscy muzłuamie czuja sie pokrzywdzeni...hmmm, sam nie wiem przez kogo.

Bardzo sie ciesze, ze konstytucja UE zostałą odżucona. Mam nadzieje, ze sa jakieś szanse, ażeby była tam zamieszczona nota o korzeniach Europy. Staramy sie być tacy wszechstronni, tolerancyjni, dlatego zapominamy o tym, co jest najważniejsze- Bogu. Kiedy lamane sa elementarne zasady funkcjonowania panstwa w krajach mahometańskich, nikt nie śmie podniesc głosu. Kiedy chrzescijanie są pzresladowani, nikt nie śmie podnieść głosu i wreszcie dlaczego w Europie można budować meczety, a np: w Iranie nie mozna wybudowac chrzescijanskiej śwityni?

 
Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej
Wojciech1966 sob, 4 lut 2006, 17:37:36

Mam mieszane uczucia... bo choc islam to falszywa religia, a Mahomet to falszywy prorok, to....

to wolabym oddzielic obraze uczuc religijnych od tego co powinno sie zrobic...

a co powinno sie zrobic...

to co radzila pewna Wloszka... :)

---
Wojciech

 
Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej
domkov sob, 4 lut 2006, 19:57:41
Dla mnei wstyd i hańba! To tak, jakby przedstawić karykaturę Jezusa! Nieważne, kim był Mahomet, ważne, że to razi uczucia inncyh. Muzułmanów sądzimy tylko patrząc przez fanatyzm i terroryzm (nie mówię, że wszyscy, ale przynajmneij duża część). A gdyby tak zaczęto osądzać katolików wyłącznie patrzeć na Radio Maryja?

---
domkov
 
Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej
Rhodes sob, 4 lut 2006, 20:39:40
Hmm szczerze to nie wiem o co ten szum - czy to mało jest karykatur Jezusa ? Oto kilka: http://www.swartzentruber.com/art-archives/mennonite-art-gallery/jesus-caricature-1.jpg http://www.toastedpixel.com/comic/greatest-american-jesus.png I jakoś nikt nie robi z tego awantury. Widać że przez te zamachy Islamiści podobnie jak obecnie

Żydzi stają sie nie tykalni w satyrach i kawałach. Kiedysgdzieś przeczytalem takie porównanie: "Jak teraz na

eliminacjach do mistrzostw świata w piłce nożnej któraś z

druzyn strzeli bramkę żydom, to Ci oskarża zdobywcę gola

o antysemityzm" - i tak powoli sie zaczyna dziać z wyznawcami islamu - paranoja :/

---
...To jest koniec Twojego życia w bezmyślności...

 
Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej (act.)
Zabulenka nie, 5 lut 2006, 07:09:28
U nas w dzisiejszej gazecie jest zdjecie z protestow z napisami "Smierc dla Europy", "Smierc dla ludzi ktorzy potepiaja Mohameta", i wiele innych. Czyzby swoim terrorystycznym zachowaniem muzulmanie potwierdzali aktualnosc karykatury ????
 
Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej (act.)
hermes nie, 5 lut 2006, 09:21:49
Jezeli komus zalezy na tym zeby we wlasnym kraju nie robic tego co na arabowie w azji mowia, jezeli nie chcecie zyc pod dyktatem islamu to proponuje to zeby kazdy kupil w ramach protestu rzeczpospolita (sobota-niedziele wiec jeszcze dzis dostepna). Chyba ze utozsmawiacie sie z hanba jaka wyczynia pan Meller... ale napewno nie w moim imieniu!

---
"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." - Marcin Luter

 
Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej (act.)
nowe nie, 5 lut 2006, 10:30:12
To dopiero początek tej lawiny fanatyzmu religijnego. Są to właśnie znaki czasów ostatecznych. Bliski jest czas nadejśćia Królestwa Bożego. Godzina się kończy! Zobacz (J 4,23) Ja się modlę koronką do MB.

---
nowe

 
Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej (act.)
dawid1976 nie, 5 lut 2006, 11:25:52
bardzo prawdopodobne jest ze Europejscy Muzumanie, w wiec np Francozcy Muzumanie przedejmna polityczna kontrole nad waznymi regionami Francji, podobnie Hiszpania, Anglia, i tu nie bedzie pretekstu ze to napad z zewnatrz, to stanie sie spokojnie przez procedury demokratyczne, i wtedy pozostanie tylko jedno, wspolzyc albo nie wspolzyc, tylko jeslo taki premier Anglii, Franci, badz kanclerz Niemiec bedzie muzumanem, taki premiereczek Polski nic na to nie powie, tylko pocaluje mu reke i poprosi o pieniazki Unijne aby jakos te becikowe zplacic, a taki Leper tez nic nie powie bo nie odmowi swoim rolnikom dotacje, Europa Muzumansko Chrzescijanska to nie utopia, to juz teraz rzeczewistosc, te zamachy badz konflitky w centrumk Europy to tylko przejsciowa walka o wplywy, podobnie jak zamachy RAF, ETA, IRA itd, dzis IRA jest Rzadzie :-)))) ignorancja nie rozwiaze problemow, pozostaje jedynie sie dostosowac, terorysci Londynu to nie bylo jacyc dzici z Afryki, to byly osoby czesciowo urodzone na terenie Anglii, witam w Unii Europejskiej! Europa da sie lubic :-) No gdzie te wasze piosenki ktore cotygodniow spiewacie sobie z Stefanem Müllerem? hehehe

---
Dlatego, bracia święci, uczestnicy powołania niebieskiego, zwróćcie uwagę na Apostoła i Arcykapłana naszego wyznania, Jezusa
List do Hebrajczyków 3:1a

 
Karykatury Mahometa w Rzeczpospolitej (act.)
Bartek.D nie, 5 lut 2006, 14:01:46
Jak to się ma do Twego socjalizmu, który tak forsował wywalenie Boga i chrześcijaństwa z eurobubla? A takowe rzeczy biorą się z odrzucenia monarchii, boskiego pochodzenia władzy i religii państwowej. Europa monarchii i religii państwowych nie miała takich problemów. Potrafiła się zjednoczyć w obronie chrześcijaństwa. Czy Lepanto, Wiedeń mają pójść na darmo?

---

Widze, że jestem zwolnnikiem państwa Watykańskiego. Proponuje zapisać sie do LPR-u lub PiS-u i tam samie wykrzykiwać taki stek bzdur. Co cie obchodzą moje poglady!!?? Napewno sązdrowsze od twoich umiłowany lefebrysto!!!!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń