Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy wolno przedstawiać wizerunki Mahometa?

Czy przedstawianie wizerunku Mahometa jest naprawdę zakazane w Islamie i czy zawsze budziło takie emocje jak dzisiaj? Można wykazać, że od czasów Średniowiecza tysiące, jeśli nie miliony obrazów wyobrażają słynnego Mahometa. Pomiędzy nimi znajdują się także obrazy sporządzone przez samych muzułmanów! Oczywiście, nie są one karykaturami, ale dziś próbuje się nam wmówić, że problem leży w samym fakcie sporządzania i przedstawiania obrazów proroka. Tak więc coraz bardziej prawdopodobna staje się teza o tym, że aktualne wydarzenia są zwykłą manipulacją ze strony naszych braci muzułmanów.Na dowód strona, która ukazuje wizerunki Mahometa obecne w kulturze islamskiej i europejskiej od wieków po dzień dzisiejszy.

http://www.zombietime.com/mohammed_image_archive/

 A jak doszło do dzisiejszych zdarzeń?

Otóż debata dotycząca wizerunków Mahometa staje się coraz bardziej oddalona od rzeczywistości, co może doprowadzić do zamieszania w myśleniu i reakcjach. Od czego się zaczęło?

Publikacja wizerunków Mahometa w dzienniku duńskim Jyllands-Posten nie miała na celu jakiejkolwiek prowokacji. Była jedynie odpowiedzią na szokującą sytuację. Otóż autorka książek dla dzieci Kare Bluitgen napisała książkę o Mahomecie w całkiem miłym dziecięcym stylu, jeśli można ją oceniać poprzez pryzmat wcześniejszych książeczek tej samej autorki. Okazało się jednak, że trzech ilustratorów, do tej pory współpracujących z autorką odmówiło wykonania obrazków do książeczki dla dzieci z przedstawieniem proroka z obawy przed reakcjami muzułmanów i Bluitgen była tym zaskoczona.

Jyllands-Posten poprosił wtedy 40 duńskich rysowników o wypowiedzenie się, czy zgodziliby się na opublikowanie rysunku Mahometa, żeby w ten sposób zacząć walczyć z tą swoistą, spowodowaną strachem autocenzurą. Dwunastu spośród nich odpowiedziało, choć niektórzy przysłali rysunki atakujące dziennik i Bluitgen.

Niektóre z obrazków przedstawiają Mahometa w scence pasterskiej, inne łączą go z poniżaniem kobiet czy terroryzmem – żaden z nich nie jest obraźliwy ani obsceniczny. Tymczasem wściekłość islamistów nie jest skierowana przeciw krytykującym Mahometa obrazkom, ale przeciw wszystkim. Szokuje ich to, że Mahomet został w ogóle narysowany. Stawką akcji podjętej przez muzułmanów jest, jak się wydaje narzucenie wszystkim Europejczykom, czy to na drodze przemocy, czy na drodze groźby przemocą, islamskiego zakazu.

(na podstawie strony: http://lesalonbeige.blogs.com/my_weblog/)Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060205153723489

No trackback comments for this entry.
Czy wolno przedstawiać wizerunki Mahometa? | 10 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czy wolno przedstawiać wizerunki Mahometa?
dawid1976 nie, 5 lut 2006, 20:56:51
Oto wiersz ktory moze sluzyc do zakladu iz Mojzesz byl fanatycznym terorysta, ale jesli by sie publicznie powiazalo Mojezesza z Ben Ladenem, ciekawe co by Zydzi na to? Gdyby sie wkuzyli to mieliby oczewiscie sowje uzasadnienia, nie? ksiega wyjscia 32:6 Zatrzymał się Mojżesz w bramie obozu i zawołał: Kto jest za Panem, do mnie! A wówczas przyłączyli się do niego wszyscy synowie Lewiego. (27) I rzekł do nich: Tak mówi Pan, Bóg Izraela: Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie: kto swego brata, kto swego przyjaciela, kto swego krewnego. (28) Synowie Lewiego uczynili według rozkazu Mojżesza, i zabito w tym dniu około trzech tysięcy mężów. (29) Mojżesz powiedział wówczas do nich: Poświęciliście ręce dla Pana, ponieważ każdy z was był przeciw swojemu synowi, przeciw swemu bratu. Oby Pan użyczył wam dzisiaj błogosławieństwa!

---
Dlatego, bracia święci, uczestnicy powołania niebieskiego, zwróćcie uwagę na Apostoła i Arcykapłana naszego wyznania, Jezusa
List do Hebrajczyków 3:1a

 
Czy wolno przedstawiać wizerunki Mahometa?
Joel pon, 6 lut 2006, 08:11:01
"...ze strony naszych braci muzułmanów..." braci?dobre sobie

---
Joel

 
Czy wolno przedstawiać wizerunki Mahometa?
corka nie, 19 sie 2007, 21:14:35

  Co kraj to inna kultura i obyczaj.

Bronia juz z oslepienia i na oslep swoja religie od bezczeszczenia z jakim chyba ostatnio-i tu przyzna mi chyba wiekszosc ludzi racje-ten lud sie spotkal.

My mamy nasza wiare, naszego Papieza i odzielnie mamy nasza egzystencjonalna Konstytucje.

Dla nich Konstytucja i wyrocznia jest Koran. Madrosc i przeslanki tej ksiegi staly sie poprzez duzy analöfabetyzm i manipulacje-machina w reku ugrupowan zadnych wladzy.

Do tego wieloletnia polityka mocarstwa amerykanskiego i brak sprzeciwu ubezwlasnowolnionej sila atomu i wplywow -Europy -slowem milczeniem-stalo sie wydaniem wyroku dla tej kultury.

Nie zdawano sobie sprawe z sily i potegi Islamu-moim zdaniem na przykladzie rowniez Kraju Polskiego-tylko wiara utrzymala tych ludzi przy zyciu. A to co dziedziczymy od nich dzis jest zaplata za to co bylo "wczoraj".

I nie rozumiem dlaczego jestesmy oburzeni? i dlaczego ich nie nawidzimy?.

Oni nie zatracili honoru, zatracili moze wladze w swoim kraju,wplyw ,zatracili czlowieczenstwo-przez polityke bialego czlowieka (tak jak z Indianami)ale nie zatracili wiary-i ich tradycje juz sa takie-ze z milosci z oddania nie pokazuje sie oblicza tego co dla nich jest Przenajswietrze.

Ja bym sie nie wazyla nigdy z szycunku do tego Narodu-wystapic przeciwko ich przodkom,lub bezczescic ich Koran,lub wazyc sie malowac jakies podobizny, wizerunki ich swietych-szczegolnie w dzisiejszych czasach.

Tak, istnieja juz takie wizerunki Mohameta ale gdyby to bylo jeszcze 20 lat temu-to oni by tak nie protestowali-a teraz to tak jak wielu z nas czuje do nich nienawisc-bez podstaw!?(mam na mysli Polske) tak oni maja dopiero ku temu podstawy aby nienawidziec!. I ja widzac to musze powiedziec: Moja CULPA, moja i moich slabych europejskich braci-bo tak latwo bylo niezauwazyc-jaka sie im krzywde wyzadza.Tak nawet nie postepuje sie w dzisiejszych wiezieniach.To jest moje zdanie.

 

---
Anita Priv

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń