Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Prawosławna Liturgia w języku polskim w Warszawie - pierwsza rocznica sprawowania

Czytaniem tekstów godzin kanonicznych w języku polskim rozpoczęła się uroczysta Liturgia w rocznicę sprawowania pierwszej Liturgii w języku polskim w Warszawie w zeszłą sobotę. Trzydzieści osób, jak niemal co tydzień w sobotę, wzięło udział w nabożeństwie, sprawowanym przez ks. Henryka Paprockiego w kaplicy św. Trójcy na Podwalu w Warszawie.Szczególnie podniosłą atmosferę można było poczuć w czasie całego nabożeństwa. Chór wykonał najlepsze wersje liturgicznych utworów, które powstały w ciągu całego roku pracy. Kilkanaście osób przystąpiło do sakramentu Eucharystii. Po Liturgii ksiądz Henryk Paprocki, duchowy opiekun wspólnoty z Podwala, przypomniał o swoistym święcie tego miejsca, dziękując jednocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do sprawowania tych nabożeństw. Szczególne podziękowania skierowane zostały również na ręce księdza Henryka, za jego opiekę, dodawanie otuchy i okazywanie entuzjazmu, a także pod adresem nieobecnego księdza Mirosław Lewczaka, który w ciągu całego roku wspierał grupę w trakcie nabożeństw, jak i poza nimi. Wspomniano również o „prisłuzniku” (ministrancie), skarbniku i dyrygentce, a także o chórze, który w ciągu roku kilkakrotnie udowodnił, że ciężką pracą można osiągnąć bardzo wiele.

Podsumowując rok sprawowania nabożeństw w języku polskim w Warszawie należy podkreślić rolę atmosfery, która tym nabożeństwom towarzyszy. Niewątpliwie stworzona została atmosfera wspólnoty, która tak przyciąga w to miejsce młodych (i nie tylko) ludzi. Od 5 lutego 2005 roku sprawowana była Liturgia w święto Zwiastowania (zaczynana od wieczerni), jutrznia paschalna (z kanonem w całości wykonanym po polsku), a także ślub w cerkwi św. Marii Magdaleny. Chór wystąpił także na dwóch koncertach – koncercie młodych talentów, organizowanym przez parafię św. Jana Klimaka w Akademii Muzycznej w Warszawie, i koncercie listopadowym w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie. Chór przygotował tez kilka kolęd przed warszawskim koncertem kolęd.

 

Obawy, które towarzyszyły organizatorom Liturgii rok temu, okazały się przesadzone – przez cały rok frekwencja na Liturgiach dopisywała, a większość gości czuła się dobrze zarówno w czasie nabożeństwa, jak też w czasie spotkań po nim. Mamy nadzieję, że tym samym uda nam się tak samo dobrze wypełniać powierzone nam funkcje w ciągu kolejnego roku i przyciągać nowe osoby na „Liturgię.pl”.

 

Artykuł o Liturgii w Przeglądzie Prawosławnym

źródło: www.Cerkiew.pl 

 Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060206083903530

No trackback comments for this entry.
Prawosławna Liturgia w języku polskim w Warszawie - pierwsza rocznica sprawowania | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Prawosławna Liturgia w języku polskim w Warszawie - pierwsza rocznica sprawowania
medieval_man pon, 6 lut 2006, 17:10:35
Jakoś tak utarło się u nas, że liturgia prawosławna powinna być w języku rosyjskim (albo starocerkiewno słowiańskim). Tymczasem inne Kościoły wschodnie odprawiają liturgię tez po grecku i w językach narodowych. I choć wprowadzenie języka polskiego odziera trochę to misterium z wrażenia dostojności i takiego dystansu koniecznego w relacji między czlowiekiem w Bogiem, to efekty tej odnowy są jak dla mnie bardzo udane. Trochę ostatnio dowiedziałem się tego od Martynb i jestem zachwycony

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń