"Ślad" dla Marka Zająca

pon, 6 lut 2006, 18:12:56

Autor: Adrianna Buniewicz

Tegorocznym laureatem nagrody dziennikarskiej „Ślad” został kierownik działu religijnego „Tygodnika Powszechnego” – Marek Zając. 27 – letni dziennikarz otrzymał nagrodę za „ukazywanie w sposób profesjonalny, czytelnie dla wierzących i niewierzących, dobra, prawdy i piękna Kościoła, dzięki czemu – mimo młodego wieku – zdobył już powszechne uznanie w świecie mediów”.

Wręczenie nagrody odbyło się w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. Statuetkę przedstawiającą dwie połączone dłonie i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych wręczył laureatowi przewodniczący kapituły senator Krzysztof Piesiewicz.

Marek Zając napisał już ponad sto reportaży, artykułów publicystycznych i wywiadów dotyczących spraw wiary i Kościoła. Ma na swoim koncie wywiady m. in. z kard. Josephem Ratzingerem i biskupem Tadeuszem Pieronkiem.

Nagrodę „Ślad” ustanowiono pięć lat temu dla uczczenia pamięci bpa Jana Chrapka – wiceprzewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. środków społecznego przekazu. Jej laureatami zostają dziennikarze i ludzie mediów, którzy upowszechniają w mediach prawdę, porozumienie, dobro i piękno – wartości, którym służył bp Chrapek.

W uroczystości wręczenia nagrody nie wziął udziału abp Sławoj Leszek Głódź. Miał to być protest przeciwko decyzji kapituły, która jego zdaniem powinna w tym roku nagrodzić Polską Agencję Prasową za księgę „Będziecie moimi świadkami”. Jest to księga złożona z depesz informujących o ostatnich dniach życia i pogrzebie Jana Pawła II. Senator Piesiewicz uzasadnił decyzję kapituły konkursu tym, że regulamin nie przewiduje przyznawania nagród zbiorowych, a księga jest efektem pracy wielu dziennikarzy i przyznanie nagrody tylko redaktorowi naczelnemu PAP-u byłoby dla nich krzywdzące.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060206121256386