Święcenia biskupie Ks. Siemieniewskiego

sob, 11 lut 2006, 17:55:19

Autor: Mateusz Markiewicz

Dzisiaj w Archikatedrze Wrocławskiej obyły się święcenia biskupie Księdza Andrzeja Siemieniewskiego. Nad wejściem głównym do świątyni znajdował się herb nowego Sufragana i hasło jego posługi - "Deus caritas est" - "Bóg jest miłością". Tarcza herbu jest koloru niebieskiego. W jej centrum jest gołębica w promieniach symbolizująca Ducha Św. Jest to nawiązanie do pracy Biskupa w Odnowie w Duchu Świętym i neokatechumenacie. Pod gołębicą jest rozłożona księga z 2 literami: alfą i omegą. Z tyłu tarczy znajduje się krzyż biskupi. Nad nim jest zielony kapelusz biskupi. Pod tarczą jest wstęga z dewizą.

Procesja z Biskupem-Nominatem dotarła do katedry kilka minut po 11:00. Oprawę liturgiczną zapewnili alumni MWSD we Wrocławiu. Oprócz nich w procesji szli księża, kanonicy i kilkudziesięciu biskupów. Oprócz biskupów wrocławskich byli biskupi ościennych diecezji. Przybyli miedzy innymi: Abp Juliusz Paetz, Bp Stanisłąw Napierała, Bp Stefan Cichy, Bp Tadeusz Rybak. Ponadto był Biskup Greckokatolickiej Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Włodzimierz Juszczak. Przybył także Biskup Hradec-Králové Dominik Duka. Przybyli ponadto Arcybiskup Jeremiasz, Prawosławny Arcybiskup Wrocławsko-Szczeciński i Biskup Ryszard Bogusz ze Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Ponadto był obecny przedstawiciel Żydowskiej Gminy Wyznaniowej we Wrocławiu.

Na uroczystość przybyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych w tym Minister Kultury Kazimierz Ujazdowski. Ponadto byli przedstawiciele Prezydenta Wrocławia, Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Sejmiku Wojewódzkiego. Byli także posłowie i senatorowie.

Homilię wygłosił Abp Gołębiewski. Dawał w niej rady, przypominał, że biskupstwo to poważny obowiązek i służba. Wspomniał, że Bp Sieminiewski będzie 62 Sufraganem Wrocławskim, 10 po II Wojnie Światowej i 11 biskupem święconym we Wrocławiu po tym wydarzeniu. Ponadto będzie trzecim biskupem we Wrocławiu o imieniu Andrzej.

Po Ewangelii nastąpił obrzęd świeceń. Odśpiewano hymn Veni Creator, Litanię do Wszystkich Świętych. Przedstawiono nominację papieską. Arcybiskup Gołębiewski odczytał modlitwę konsekracji, przyjął od Biskupa-Nominata przyrzeczenia, włożył na niego ręce, namaścił olejem jego głowę, włożył mu pierścień na palec, wręczył pastorał i nałożył mitrę. Biskupem został kilka minut po godzinie 12:00. Współkonsekratorami byli Ks. Henryk Kard. Gulbinowicz i Bp Ignacy Dec.

W formularz mszalnym użyto III Modlitwy Eucharystcznej. Po Komunii odśpiewano uroczyste Te Deum, podczas którego Biskup Siemieniewski przeszedł przez nawę główną Archikatedry błogosławiąc. Po Komunii składan Biskupowi życzenia. Następnie przemówił sam Bp Siemieniewski. Wspomniał ciepłymi słowami biskupów obecnych na konsekracji, w szczególności biskupów wrocławskich. Podziękował Mamie za wychowanie. Wspomniał na swoje dwie salezjańskie parafie: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Michała Archanioła.

W liturgii bardzo zaintrygowała mnie oprawa muzyczna. Była ona połączeniem tradycji z nowoczesnością. Bardzo pozytywne wrażenie wywołał na mnie fakt, że "Gloria", "Sanctus", i "Agnus Dei" były wykonywane po łacinie na wiekową już melodię. Niezbyt mnie ucieszyły nowoczesne pieśni podczas Komunii i po uroczystości.

Cała uroczystość skończyła się około godziny 13:20. Udałem się w stronę zakrystii. Po drodze złożyłem wyrazy szacunku kilku biskupom poprzez pocałowanie pierścienia. Poprosiłem także o błogosławieństwo Władykę Włodzimierza Juszczaka, a ten z chęcią mnie pobłogosławił. Zamieniłem parę słów z Kardynałem, który jak zawsze był miły i pogodny. Ponadto zamieniłem parę słów z nowym Biskupem Pomocniczym. Zaprosiłem go do swojej parafii, w której był on chrzczony. W Archikatedrze, pomimo brzydkiej pogody, były tłumy.

Zdjęcie, herb i krótka notka o Bpie Siemieniewskim na stronie Archidiecezji Wrocławskiej

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060211175519825