Chrześcijanie przeciw Muzułmanom

sob, 25 lut 2006, 17:32:00

Autor: Aleksandra Szułczyńska

Tłum chrześcijan w Onitsha w Nigerii zaatakował muzułmanów z południowej części miasta, pozostawiając po sobie ponad 30 osób zabitych. Te ogólnonarodowe religijne zamieszki są konsekwencją publikacji karykatur Mahometa. Straty w ludziach od tamtego czasu przekraczają już ponad 80.

Grupy rozzłoszczonych chrześcijan uzbrojonych w maczety i innego rodzaju broń grasowały w mieście Onitsha w Nigerii. Zostały spalone dwa meczety oraz ograbione i zniszczone muzułmańskie sklepy. Był to rodzaj swoistej zemsty na podobny atak muzułmanów przeciwko chrześcijanom w dwóch innych miastach w północnej części Nigerii.

Wojna religijna rozpoczęła się w Nigerii w tym tygodniu, prawie sześć miesięcy po opublikowaniu karykatury Mahometa w duńskiej gazecie i tygodniach niepokoju w muzułmańskich krajach, od Egiptu do Indonezji. Jednak w Nigerii, kraju gęsto zaludnionym, chrześcijanie po raz pierwszy sami odpowiedzieli na krwawe zamieszki. Konflikty zaczęły się w niedzielę w jednym z miast Maiduguri, kiedy tłum muzułmanów zniszczył 30 kościołów i zabił 18 osób. Te ataki kontynuowane były w Bauchi, innym głównie muzułmańskim mieście. W ciągu dwóch dni zginęło tam ponad 25 osób.

Rozruchy w Onitsha zaczęły się we wtorek, zaraz po tym jak przyjechał samochód z ciałami ofiar zamieszek z Maiduguri. W środę przemoc rozszerzyła się do Enugu, gdzie pozostawiła po sobie 7 ofiar śmiertelnych.

Zbrodnie na tle religijnym na terenach zachodniej Afryki zaczęły w ostatnich czasach nabierać rozpędu. W roku 2004 ponad tysiąc osób zginęło w walkach toczonych pomiędzy przedstawicielami obu tych religii.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060224173207830