Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Historia Zboru Zielonoświątkowego w Świdnicy

Niewiele osób wie o początkach istnienia Kościoła Zielonoświątkowego w Świdnicy. Jedni mówią, że jego początki sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku, inni, że jeszcze późniejszych. Chcielibyśmy przytoczyć pokrótce historię naszego Zboru, odtworzoną na podstawie relacji osób pamiętających jeszcze czasy pionierskie.

Początki naszego Zboru sięgają czasów powojennych, okresu przesiedleń na tereny Dolnego Śląska osób głównie ze wschodu Polski. Wśród imigrantów z okolic Lwowa do Świdnicy trafiła grupa ludzi wierzących ewangelikalnie. Osoby te pod opieką Zboru w Dzierżoniowie zaczęły tworzyć społeczność chrześcijan, spotykać się by wielbić Boga, słuchać i studiować Pismo Święte. Do roku 1962 spotkania w Świdnicy odbywały się niesystematycznie, członkowie placówki jeździli zwykle na nabożeństwa do Dzierżoniowa. Świdnickie spotkania odbywały się w mieszkaniach wierzących sióstr (s. Mizgierowej i s. Tarłowskiej). Społeczność liczyła wtedy ok. 10 osób. Po 1962 roku nabożeństwa świdnickiej placówki odbywały się w każdą niedzielę i środę regularnie w sali wypożyczonej przez Zbór Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Placu Pokoju, w bloku mieszkalnym koło dzwonnicy.

Na wspólnym rozważaniu Słowa i modlitwie spotykało się wtedy 15 osób. Około 1968 roku dwóch braci (Adolf Myszczyszyn i Ernest Rzyczniok), wspieranych modlitwami wierzących, zaczęło szukać większej sali, mogącej być miejscem spotkań a co najważniejsze mogącej uniezależnić Zbór od innych wynajmowanych pomieszczeń, w których dotychczas odbywały się spotkania. Salę znaleziono również na Placu Pokoju, w której niegdyś zgromadzała się społeczność Kościoła Baptystów. Społeczności tej nie było już w Świdnicy, a ostatni świdnicki Baptysta dojeżdżał do Zboru w Wałbrzychu. W porozumieniu z właścicielem sali, Zborem Kościoła Baptystów w Wałbrzychu, otrzymaliśmy salę jako miejsce, w którym odtąd mogły odbywać się nabożeństwa. Funkcję przełożonego do roku 1971 pełnił br. Stefan Pynda. Kiedy w czerwcu 1971 roku zmarł br. Pynda, służbę przełożonego Zboru objął br. Władysław Wichowski. Społeczność się rozrosła do 20 osób. Były to głównie starsze osoby. W kwietniu 1979 roku w Zborze w Świdnicy odbył się pierwszy ślub. Miłość i wierność ślubowali sobie braterstwo Franciszek Jóźwik i Danuta Myszczyszyn.

W 1979 r. pastorem Zboru Zielonoświątkowego w Świdnicy został br. Wiktor Szpilko.
W 1982 r. na jednym z nabożeństw miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Podczas jednego z nich zmarł Brat Edward Gruner. Podczas indywidualnych modlitw, brat ten wstał i w swojej modlitwie złożył świadectwo swojego nawrócenia, życia, Bożego działania i Bożej obecności w każdym dniu swojej ziemskiej pielgrzymki. Po skończeniu modlitwy Pan zabrał go do siebie. Nabożeństwo przerwano, jednak to wydarzenie jak i świadectwo Brata Edwarda na długo pozostało w sercach świdnickich zielonoświątkowców.

W 1986 roku otrzymaliśmy kompleks klasztorny przy ulicy Muzealnej 1. Zborownicy postanowili od razu przystąpić do odbudowy ruin, a było co odbudowywać... W tym pierwszym okresie odbudowy nabożeństwa odbywały się jeszcze w sali przy Placu Pokoju. Stan ten trwał do stycznia 1987. Potem spotkania przeniesiono do wyremontowanej sali w budynku przy ul. Muzealnej 1, gdzie dzisiaj wydawane są posiłki dla ubogich z naszego miasta. Zbór wówczas liczył około 30 członków.

W 1989 r. odbył się pierwszy ślub w otrzymanym budynku. Na "ślubnym kobiercu" stanęli br. Jarosław Rakoczy i siostra Urszula Więcław. Impreza była naprawdę udana.
Ponad dwudziestoletni czas służby pastora Wiktora Szpilko to przede wszystkim czas odbudowy z ruin budynków Zboru do obecnego stanu oraz rozwoju społeczności do około stu osób. Rok 2000 przyniósł zmiany w przywództwie zboru oraz wśród członków. Prawie przez rok obowiązki pastora pełnił br. Piotr Mikulak.

W lipcu 2001 służby w Zborze podjął się br. Dariusz Suszek, kŧóry wraz z rodziną przeprowadził się z Janowic Wielkich, a w styczniu 2003 roku za wolą członków Zboru został wprowadzony na urząd Pastora. W 2001 roku Zbór po weryfikacjach list członkowskich liczył 71 członków. Dzięki łasce Bożej i Duchowi Świętemu do społeczności zaczęło coraz mocniej wpływać Boże życie. Rozpoczęło się od nawróceń nowych osób. Zaczęły powstawać i rozwijać się nowe służby. Zbór odwiedziło wielu pastorów, kaznodziei, nauczycieli Słowa i różnych grup ewangelizacyjnych. Społeczność zaczęła się rozwijać. Akcent został położony na budowanie żywego Kościoła w oparciu o zdrowe relacje między ludźmi i z Panem. W ciągu czterech lat chrzest przyjęło ponad 50 osób, a Zbór urósł do 114 członków co razem z wszystkimi wiernymi daje dziś liczbę około 180 osób.

Wierzymy jednak, że to co najlepsze jest przed nami. Wierzymy w rozwój Kościoła i jego wzrost by mógł tworzyć nowe społeczności wierzących w naszym mieście. Chcemy bowiem wszystkim dać możliwość usłyszenia Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie.

Tekst pochodzi ze strony Zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Świdnicy http://kz.swidnica.pl


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060227103332605

No trackback comments for this entry.
Historia Zboru Zielonoświątkowego w Świdnicy | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń