Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Jutro premiera filmu o Janie Pawle II

Już jutro w kinach w całej Polsce odbędą się premierowe pokazy filmu „Jan Paweł II” w reżyserii Johna Kenta Harrisona, wyprodukowanego w międzynarodowej koprodukcji (amerykańska sieć telewizyjna CBS, włoska RAI oraz Telewizja Polska).

Fabuła filmu Harrisona rozpoczyna się sceną zamachu na placu św. Piotra w 1981 roku. W retrospekcjach powraca do roku 1938, kiedy to Karol Wojtyła w Wadowicach debiutuje po raz pierwszy publicznie jako interpretator poezji. Większą część filmu zajmuje okres pontyfikatu Jana Pawła II i jego wpływ na sprawy związane z religią oraz na zmiany polityczne zachodzące na świecie.

Postać Karola Wojtyły i Jana Pawła II gra amerykański aktor Jon Voight, znany polskim miłośnikom kina z ról w "Nocnym kowboju" Johna Schlesingera, "Paragraf 22" Milosza Formana. Za kreację aktorską w dramacie "Coming Home" ("Powrót do domu") otrzymał w 1978 roku Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

W filmie o papieżu grają również polscy aktorzy - Krzysztof Pieczyński, "papież" z włoskiej biografii "Karol", tym razem odtwarza postać partyjnego kacyka z Nowej Huty. Obok niego występują również Andrzej Blumenfeld oraz Robert Gonera. Reżyserem filmu jest Kanadyjczyk John Kent Harrison. Zdjęcia kręcone były we Włoszech oraz w Polsce.

Światowa premiera filmu odbyła się 17 listopada ubiegłego roku w Auli Pawła VI w Watykanie. Na premierowej projekcji obecny był papież Benedykt XVI, który powiedział po obejrzeniu filmu: - Film ten jest kolejnym dowodem miłości, jaką ludzie obdarzają polskiego Papieża oraz wielkiego pragnienia zapamiętania go, ponownego ujrzenia go, poczucia jego bliskości.

www.polska.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060302094120747

No trackback comments for this entry.
Jutro premiera filmu o Janie Pawle II | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jutro premiera filmu o Janie Pawle II
Dopler pon, 6 mar 2006, 13:04:16
Film przemawia i wyciska łzy, ale tylko tym że opowiada o przemawiających i wyciskających łzy faktach. Reszta to DNO. Scenariusz, dialogi, głosy !!, gra aktorska a przede wszystkim odczucie wiary i polskości jest tak żenujące jak tylko potrafi być na amerykańskich filmach. Sceny składają sią głównie  z obejmowań, płaczliwego żegnania krzyżem i zaliczania skąpego i niewałściwego wyboru faktów z życia papieża. Głos Kolbergera jest największą porażką - jeśli już nie można było użyć autentycznych wypowiedzi należało przynajmniej wybrać nieznane głosy a nie takie które kojarzą się np. z Panem Tadeuszem. Zarówno Kolberger jak i Voight dokonali rzezi na wrażliwości Karola Wojtyły. Dialogi, a zwłaszcza słowa papieża składają się głównie z pouczeń i westchnień. Choć cierpienie zostało ukazane dobrze, jednak widać, że aktor (przepominający Miłosza)  w trakcie scen modliwy po prostu nie wiedział co robić. Podczas oglądania najwięcej wysiłku należy włożyć w powtarzanie sobie że jest to film o tym cudownym , żywym, barwnym, głębokim, kochającym człowieku. Wszystko co zostało dodane do historii papieża przez produkcję tego filmu to płaskie, merkatylne, i czynione na chybcika "bicie piany". Film oceniam wyjątkowo negatywnie choć sam ocierałem łzy.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń