Jutro premiera filmu o Janie Pawle II

czw, 2 mar 2006, 09:41:20

Autor: Jerzy Piątek

Już jutro w kinach w całej Polsce odbędą się premierowe pokazy filmu „Jan Paweł II” w reżyserii Johna Kenta Harrisona, wyprodukowanego w międzynarodowej koprodukcji (amerykańska sieć telewizyjna CBS, włoska RAI oraz Telewizja Polska).

Fabuła filmu Harrisona rozpoczyna się sceną zamachu na placu św. Piotra w 1981 roku. W retrospekcjach powraca do roku 1938, kiedy to Karol Wojtyła w Wadowicach debiutuje po raz pierwszy publicznie jako interpretator poezji. Większą część filmu zajmuje okres pontyfikatu Jana Pawła II i jego wpływ na sprawy związane z religią oraz na zmiany polityczne zachodzące na świecie.

Postać Karola Wojtyły i Jana Pawła II gra amerykański aktor Jon Voight, znany polskim miłośnikom kina z ról w "Nocnym kowboju" Johna Schlesingera, "Paragraf 22" Milosza Formana. Za kreację aktorską w dramacie "Coming Home" ("Powrót do domu") otrzymał w 1978 roku Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

W filmie o papieżu grają również polscy aktorzy - Krzysztof Pieczyński, "papież" z włoskiej biografii "Karol", tym razem odtwarza postać partyjnego kacyka z Nowej Huty. Obok niego występują również Andrzej Blumenfeld oraz Robert Gonera. Reżyserem filmu jest Kanadyjczyk John Kent Harrison. Zdjęcia kręcone były we Włoszech oraz w Polsce.

Światowa premiera filmu odbyła się 17 listopada ubiegłego roku w Auli Pawła VI w Watykanie. Na premierowej projekcji obecny był papież Benedykt XVI, który powiedział po obejrzeniu filmu: - Film ten jest kolejnym dowodem miłości, jaką ludzie obdarzają polskiego Papieża oraz wielkiego pragnienia zapamiętania go, ponownego ujrzenia go, poczucia jego bliskości.

www.polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060302094120747