Anglikanie się podzielą?

nie, 5 mar 2006, 23:04:00

Autor: Łukasz Gawryś

Arcybiskup Canterbury Rowan Williams będący duchowym zwierzchnikiem wszystkich wyznawców anglikanizmu przestrzegł, że może dojść do schizmy. Powodem ma być wyświęcanie na duchownych homoseksualistów przez niektóre Kościoły anglikańskie.

Rowan Williams w wywiadzie dla BBC po raz pierwszy tak zdecydowanie wypowiedział się o skutkach kryzysu. "Obawiam się, że jeśli dojdzie do podziału, to możemy skończyć z czymś nawet bardziej luźnym niż federacja [Kościołów]" – ostrzega.

Historia sporu sięga roku 2003 kiedy to na biskupa New Hampshire wyświęcono Gene'a Robinsona, który nie krył swoich preferencji homoseksualnych. Sprzeciwiły się temu Kościoły anglikańskie Afryki, ale też południowi współwyznawcy z USA.

W czerwcu ma się zebrać konwencja Amerykańskiego Kościoła anglikańskiego – do tego czasu tradycjonaliści oczekują na zmianę decyzji w sprawie święceń dla gejów i lesbijek. W przeciwnym wypadku grożą odejściem.

Liberałowie proponują stworzenie federacji Kościołów, w której sporne sprawy byłyby indywidualną sprawą każdej wspólnoty. Jednak arcybiskup Williams nie uważa tego za pomysł prawdopodobny w realizacji. "Jeśli Kościół się podzieli, przywrócenie relacji między dwoma frakcjami może zająć dziesięciolecia" – uzasadnia.

Kościół anglikański liczy około 70 mln wiernych w 164 krajach świata. Naliczniejszy jest w Wielkiej Brytanii (26 mln) i Nigerii (17,5 mln). Wspólnota amerykańska, która jest źródłem konfliktu liczy około 2,3 mln.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060305230455173