Ile trwa unieważnienie małżeństwa?

sob, 11 mar 2006, 21:47:01

Autor: Gość serwisu

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć ile czasu trwa sprawa o unieważnienie małżeństwa w Sądzie Biskupim, ponieważ słyszałam, że od momentu złożenia dokumentów, trzeba czekać od 3 do 5 lat. Czy to jest prawda i czy nie następuje to szybciej, jeśli sprawa nie jest zawiła a wina męża jest rażąca i ewidentna? (To jest stwierdzenie Księdza Proboszcza, któremu szczegółowo przedstawiłam tę sprawę) Mąż przejawia całkowitą niedojrzałość psychiczną i emocjonalną. Jest jedynakiem i półsierotą, całkowicie uzależnionym od matki. Zawsze działał pod jej wpływem, a nasz ślub był jej pomysłem i z jej namowy.

Kodeks prawa kanonicznego kan. 1453 mówi, że sędziowie i trybunały winni się troszczyć, by jak najszybciej, z zachowaniem sprawiedliwości, zakończyć wszystkie sprawy tak, by w trybunale pierwszej instancji nie przeciągały się powyżej roku, zaś w trybunale drugiej instancji powyżej sześciu miesięcy.

Przy czym w zależności od Trybunału, sprawy w I instancji mogą przedłużyć się do 2 lat. W procesie o orzeczenie nieważności małżeństwa, nie rozstrzyga się o wini, ani też wina jednego lub obojga małżonków orzeczona w procesie rozwodowym nie wpływa na wydłużenie bądź skrócenie procesu.

Jeśli zaś mamy do czynienia z ciężką zależnością emocjonalną, która uniemożliwiła małżonkowi realizację zobowiązań małżeńskich, to istnieje przesłanka procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060306104701383