Siedem krajów, pięć religii, jeden cel - Mount Everest

czw, 9 mar 2006, 23:29:02

Autor: Mirosław Miarczyński

Chrześcijanie, muzułmanin, wyznawcy judaizmu, hinduizmu i buddyzmu zamierzają wspólnie zdobyć najwyższy szczyt świata - zdobyć Mount Everest. Wyprawa ma 8 kwietnia wyruszyć z Tybetu, by swój cel osiągnąć pod koniec maja. Wśród pochodzących z siedmiu krajów himalaistów jest jeden Palestyńczyk i dwóch Izraelczyków. Wspólne zdobycie Mount Everestu ma na celu promowanie idei dialogu, tolerancji i pokoju.

- Celem wyprawy jest pokonanie szczytów nietolerancji, uprzedzeń i ignorancji. Wybraliśmy zdobycie najwyższego szycztu świata, gdyż góry mają szczególne znaczenie - nie tylko stanowią ogromne wyzwanie dla człowieka ale też odgrywają ważną rolę duchową w wielu religiach - powiedział amerykański buddysta Lance Trumbull, pomysłodawca wyprawy. Siebie i swoich współtowarzyszy porównał do tolkienowskiej Drużyny Pierścienia.

W skład grupy himalaistów wchodzą oprócz Lance'a Palestyńczyk Ali Bushnaq (muzułmanin), dwóch Izraelczyków Micha Yaniv i Dudu (David) Yifrah (wyznawcy judaizmu), amerykańscy chrześcijanie Tonya Riggs i Jerry Price, pochodzący zIndii hinduista Gautam Patil, oraz chrześcijanin z Południowej Afryki Christian Selebelo Selamolela.

Jako kierownika wyprawy jej uczestnicy wynajęli doświadczonego himalaistę, Jamie McGuinness z Nowej Zelandii, którego firma Project Himalaya zajmuje się organizacją zdobywania Mount Everestu przez turystów amatorów.

Żaden z pozostałych członków ekspedycji nie ma doświadczenia w zdobywaniu ośmiotysięczników, jednakże wszyscy są dobrze przygotowani fizycznie, gdyż chodzenie po górach jest ich pasją. Najstarszy z uczesników wyprawy Jerry Price w jej trakcie ukończy 72 lata i jeśli dojdzie na szczyt będzie najprawdopodobniej najstarszą osobą, która tego dokona.

Na zdjęciu: (kliknij i otwórz w nowym oknie by powiększyć) od lewej: Selebelo Selamolela, Gautam Patil, Jamie McGuinness, Tonya Riggs (USA), na dole Ali Bushnaq, David 'Dudu' Yifrah, Micha Yaniv i Jerry Price.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060309232902593