Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dialog życiową koniecznością

Kardynał Poupard został mianowany przez papieża przewodniczącym Papieksiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego - informuje Agencja Zenit. Kardynał, który do tej pory był szefem Papieskiej Rady ds. Kultury, w dalszym ciągu będzie pełnił tę funkcję.

W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego francuski purpurat mówił o wewnętrznej więzi między religią a kulturą, wymiarem międzykulturowym a międzyreligijnym, oraz przypomniał zdanie, jakie papież wygłosił podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii: "Dialog międzyreligijny i międzykulturowy jest życiową koniecznością".

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zajmuje się dialogiem z religiami niechrześcijańskimi, od islamu przez tradycyjne religie Afryki do buddyzmu i szintoizmu. Natomiast stosunkami religijnymi z judaizmem kieruje Papieska Rada Wspierania Jedności Chrześcijan, na czele której stoi kardynał Walter Kasper.

Kardynał Poupard w wywiadzie dla katolickiej agencji Veritas mówił o relacji dialogu międzyreligijnego i dialogu międzykulturowego tak:

  "Dialog międzyreligijny i międzykulturowy jest koniecznością życiową dla dzisiejszego świata". Powiedział to papież w Kolonii, gdy w ramach Światowych Dni Młodzieży spotykał się z przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej. Dla każdego, kto dogłębnie zna myśl Benedykta XVI, ten wybór jest logiczny.

  W rzeczywistości, gdy mowa jest o dialogu międzyreligijnym, myśli się wielokrotnie o refleksji o charakterze doktrynalnym wokół wspólnych tematów religijnych jak idea Boga, grzech, zbawienie etc. Jednakże dialog doktrynalny wymaga istnienia pewnej wspólnej bazy, co nie zawsze ma miejsce w odniesieniu do innych religii. Dla buddysty, na przykład, Bóg nie jest osobą; dla innych zbawienie polega na rozpłynięciu się ja, podczas gdy dla chrześcijanina zawsze jest to zbawienie własnej osoby. Tak więc dialog jest trudny. Dialog doktrynalny ma sens między chrześcijanami różnych wyznań, z którymi dzielimy wiarę w Jezusa Chrystusa.

  Natomiast zawsze możliwy jest dialog z wyznawcami innych religii na bazie kultury. U fundamentów Papieskiej Rady Kultury znajduje się ta intuicja: kultura jest wspólnym terenem, na którym mogą prowadzić dialog ludzie wierzący i niewierzący lub wierzący innych religii. Wspólnym zagadnieniem, które nas łączy - mówił Jan Paweł II w UNESCO - jest człowiek i na jego temat możemy prowadzić dialog.

  Papież Benedykt chce prowadzić dialog z wierzącymi innych religii na terenie kultury i stosunków między kulturami. Kultura Ludu Bożego, który przekracza granice narodowe, językowe, regionalne etc., wchodzi w dialog z innych kulturami, dogłębnie przesyconymi innymi religiami. W dialogu tym dochodzi do wzajmnego ubogacenia, a Ewangelia, wcielona w konkretną kulturę, może uleczyć i zapłodnić nowe przejawy kulturowe.


Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie


Dialog życiową koniecznością | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Thomas Z sob, 18 mar 2006, 10:17:04
<i> <b> a Ewangelia, wcielona w konkretną kulturę</b>, może uleczyć i zapłodnić nowe przejawy kulturowe.</i>

Ja czegoś tu nie rozumiem, to ma być dialog czy nawracanie?
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń