Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Powrót greckich bogów

Decyzja sądu w Atenach umożliwiła ponowny legalny kult dwunastu bogów i bogoń olimpijskich. Sąd wydał zgodę na działalność stowarzyszenia, którego celem będzie oddawanie czci Zeusowi, Herze, Atenie, Apollinowi, Afrodycie i innym starożytnym bóstwom.

- Zawsze wspierałem prawo ludzi do praktykowania własnej religii, jakakolwiek by ona nie była - mówi dziennikarz Apostolos Vrachiolidis, jeden z założycieli stowarzyszenia.

Członkowie organizacji są jednak oskarżani o idolatrię i chęć czerpania zysku z greckiej kultury, której część stanowi mitologia. Podkreślają jednak że ich wiara jest prawdziwa a rejestracja stowarzyszenia ma na celu jedynie "możliwość swobodnego wyznawania religii ich przodków".

Nowe stowarzyszenie nie wzbudziło entuznazmu w greckim Kościele Prawosławnym, który wskazuje na powiązania organizacji z praktykami New Age i przestrzega swoich wiernych przed angażowaniem się w jego działalność.


Opcje Artykułu

Powrót greckich bogów | 31 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc nie, 26 mar 2006, 10:07:30
DZiwi mnie, że w kraju, gdzie prawosławie to religia państwowa legalizuje się pogaństwo. Bo to jest czyste pogaństwo!

---
Kłaniamy Ci się Panie Jezus Chryste i błogosławimy Tobie! Żeś przez Krzyż i mękę Swoją świat odkupić raczył!

 
 • Marek nie, 26 mar 2006, 15:35:23
 • Reguly pon, 27 mar 2006, 11:00:17
 • Reguly pon, 27 mar 2006, 11:03:38
star nie, 26 mar 2006, 12:08:05
Doprawdy uważam to wręcz za śmieszne, a Ci którzy się w to "bawią" to ludzie potwornie znudzeni życiem(biedni, wtedy mi ich żal), albo chyba opetani.Wtedy prędko egzorcyzmy trzeba nad nimi odprawić;/.

---
"Panie, nie chcesz przede mną przybrać ludzkiej postaci więc czczę Ciebie kłaniając się,tej dziczy,temu Gotykowi.Jeżeli Bóg Ci nie odpowie,nazwij mnie kłamcą"

 
 • Reguly pon, 27 mar 2006, 11:05:55
 • star pon, 27 mar 2006, 11:21:29
 • Reguly pon, 27 mar 2006, 11:58:20
 • star pon, 27 mar 2006, 16:39:49
 • Reguly wto, 28 mar 2006, 15:13:19
 • star wto, 28 mar 2006, 15:59:06
 • Reguly śro, 29 mar 2006, 10:49:19
maxurd nie, 26 mar 2006, 12:40:15
I co z tego? Jezeli chodzi o mnie moga 24 godziny na dobe lezec plackiem przed Zeusem... Ma to sie nijak do mnie, chrzescijanstwa i problemow ekumenicznych/ Mogli to robic zanim zarejestrowali stowarzyszenie i moga robic to teraz... Zadna wiadomosc

---
Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

 
Bartek.D nie, 26 mar 2006, 13:14:39
Skoro w Polsce zarejestrowani są lefebrysci to dlaczego w Grecji nie moze być zalegalizowana religia pogańska.
 
Thomas Z nie, 26 mar 2006, 13:20:27
Wiesz nie do końca mogli praktykować swoją wiarę, świątynie były dla nich prawnie zamknięte jako miejsca kultu, pomimo tego że zachowały się z mroków czasów w miare dobrym stanie. Nie znam ich założeń, nie wiem ile tam New Age a ile rzeczywistych Neo-Pogańskich założeń, a może oni idą w możliwie (jak na dzisiejsze czasy) jak największy rekonstrukcjonizm (co mi się wydaje najbardziej prawdopodobne) , co jest możliwe bo zachowało się wiele spisanych dowodów jak ta wiara wyglądała. Np.  w kwestii druidyzmu dowody są niezwykle skąpe więc oparcie na tradycji jest niewielkie ale pomimo tego jest to spójny system a nie żadne tam New Age'owe bzdury w których mnoży się pojęcia wyglądające na bardzo mądre a tak naprawdę jest to bełkot. Neo-Pogaństwo jest akceptowaną formą wiary na świecie pare przykładów (Asatru, już wymieniony Druidyzm, Wicca, Rodzimowierstwo Słowiańskie). Choć w dalszym ciągu traktuję się ludzi praktykujących dawną wiarę jako dziwaków. jedyny przykład który mi przychodzi gdzie jest trochę inne podejście to litwa gdzie Rodzima Wiara jest częścią narodowej tradycji.

---
Cztery korzenie wszystkich rzeczy: ogień, powietrze, woda i ziemia.

 
Bartek.D nie, 26 mar 2006, 20:52:03
Dlaczego?! Na litosc boska, co ja robie takiego?
W sposób kulturalny wyrażam zdanie?
Dlaczego zawsze reaugujesz na tego typu komenty?
MAteuszowi można JE.ks.bp.Bogusza nazywać heretykime, a ja nie moge powiedzieć, ze lefebrysta to diabeł? Jest mi niezmiernie przykro. Z wolnością słwoa jest naprawde źle. Musze przyznać, ze radaktorzy na EAI są bardziej tolerancyjni i osobiste sympatnie u nich nie mają znaczeania przy dopuszczaniu lub usuwaniu komntarzy.
Pozdrawiam i prosze zastanowić się nad bezsensownym usuwaniem moich komentarzy.
 
Thomas Z nie, 26 mar 2006, 21:38:11
No i mamy kolejny konflikt, jak nie Protestanci Katolicy to teraz sprawa się rozchodzi o Lefebrystów, to już się nudne robi, miała być dyskusja o Greckiej religii... ehh szkoda słów

---
Cztery korzenie wszystkich rzeczy: ogień, powietrze, woda i ziemia.

 
Jakub pon, 27 mar 2006, 10:02:22
Komentarz Bartka.D został skasowany za naruszenie zasad publikacji Kosciol.pl.  Ciachnąłem od razu odpowiezi na niego, żebny nie wisiały w powietrzu...

---
Swiatyj Boże, swiatyj Krepkij,
Swiatyj Biessmiertnyj, pomiłuj nas!

 
montsegur pon, 27 mar 2006, 13:32:04

No cóż, jeśli wolno wielbić Jahwego, to wolno i Zeusa. Już w starożytności niektórzy Zydzi porównywali tych obu uważając, że chodzi o jednego i tego samego boga. Doradzam lekturę starożytnego pisma żydowskiego znanego jako "List Aristeasa"...

Cheers!!!

 
star pon, 27 mar 2006, 20:25:00
A jednak Thomasie, nie przekonują mnie twoje argumenty o braku chęci do zademonstrowania swojej odrebności przez tych ludzi. Być może w przypadku wymienionego przez Ciebie druidyzmu ma to rację bytu, ale podarząjąc za tym co napisałeś, to właśnie religia etniczna, czyli religia ludzi-kultury ktorej juz nie ma.Reaktywowanie tego jest bardzo wymuszone. Bo byc moze uwaza sie ze kultura Europy czerpie z dorobku starożytnych, ale kultura jak i jej język i ludzie którzy ja tworzyli dawno nie żyją, sa jedynie inspiracją. Chociaż słyszałam powiedzenie że bogowie żyja dopóki żyja ich wyznawcy. Może cos w tym jest. Niestety dla mnie jest to absurd relegijny podyktowany pobudkami typu znudzenie życiem. Szkoda, że wyznjący sie nie może tu wypowiedziec może potrafiłby wytlumaczyc dlaczego wierzy w Zeusa????Nadmienie jeszcze,że na tematem greckiej kultury zajmuje sie na codzień-jestem archeologiem:).Tamta religia należała do kultury której juz nie ma, a łatwo zauwazyć ze te dwie dziedziny życia człowieka są powiązane.Być może właśnie jedna bez drugiej nie egzystuje.Przypuśćmy, że nasza europejska kultura obumiera-obumiera tez jej religia, prawda?Jej miejsce zajmie nowa.

---
"Panie, nie chcesz przede mną przybrać ludzkiej postaci więc czczę Ciebie kłaniając się,tej dziczy,temu Gotykowi.Jeżeli Bóg Ci nie odpowie,nazwij mnie kłamcą"

 
Thomas Z pon, 27 mar 2006, 21:01:23
Wiesz Star są różne odmiany, są rekonstrukcjoniści który starają się (oczywiście na miarę nowych czasów) jak najwierniej wskrześcić tamte wierzenia, są ludzie którzy akceptują że nie da się wszkrzesić tego co było kiedyś w jakiejkolwiek formie (moje podejście) i raczej kierują się ku nowym nurtom (Druidyzm ma jak czytałem mniej więcej 300 lat i oparcie na tradycji starożytnej jest praktycznie tak znikome, jakby go nie było), no i są ci nieszczęśni ezoterycy głównie spod szyldu New Age przez których cały ruch jest często obśmiewany. Uważam ten cały New Age za pomyłkę i dziwactwo, jest całkowicie niespójny są tam ludzie wierzący w UFO, w jakąś dziwnie pojętą ezoterykę i nie wiadomo co tam jeszcze, przy tym posługujący się językiem brzmiącym na niezwykle poważny i naukowy udając przez to niezwykle mądrych. Takie są moje doświadczenia z tym ruchem jak czytam co ludzie piszą na różnych forach. Powiem tylko że niektóre z tych systemów Neo-pogańskich są, jak już nadmieniłem, bardzo spójne z własną filozofią teologią są po prostu przemyślane, mnie po prostu denerwuje częste wiązanie tych ruchów z New Age.
Fajnie by było jakby jakiś wyznawca Zeusa mógłby powiedzieć coś o swojej religii, jestem ciekaw jakie oni mają podejście, raczej napewno chodzi o rekonstrukcjonizm, w każdym razie poszukam.

---
Cztery korzenie wszystkich rzeczy: ogień, powietrze, woda i ziemia.

 
Rafamael wto, 28 mar 2006, 15:08:07

Często bywa tak, że zarówno w politeizmie, jak i monoteizmie mamy do czynienia z wyobrażaniem sobie i przedstawianiem przez człowieka Boga na swój własny obraz i podobieństwo.

Wielki filozof grecki Plotyn w swoich koncepcjach filozoficznych proponował pozostawienie serii bożków nieświadomemu pospólstwu, a dla ludzi światłych ci tzw. bogowie mieli być niczym innym, jak żywiołami natury albo alegorycznymi przejawami jedynego Boga, który jest niewypowiedziany.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń