Czy Benedykt XVI w przyszłym roku pojedzie do Moskwy?

czw, 30 mar 2006, 01:31:33

Autor: Mirosław Miarczyński

Wizyta jest coraz bardziej prawdopodobna - przekonuje kard. Walter Kasper. W Moskwie i Rzymie mówi się o przyszłym roku - pisze w Gazecie Wyborczej jej moskiewski korespondent Tomasz Bielecki.

Jan Paweł II nie doczekał się zaprosin od rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Tuż po jego śmierci patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksij II przyznał, że nie żałuje swego uporu. - Są między nami poważne konflikty. Wizyta Papieża byłaby przedwczesna - mówił.
Dziś zapewnia, że problemy są bliskie rozwiązania, i obficie cytuje pierwszą encyklikę Benedykta XVI.

- Papież może przyjechać do Moskwy w 2007 r. - potwierdza współpracownik Kurii Rzymskiej. O tej dacie wspominają też osoby zaangażowane w dialog ekumeniczny w Moskwie.

Problemem dla rosyjskiego prawosławia jest prozelityzm, czyli działalność misyjna katolików na terenach Rusi (Rosja, Ukraina i Białoruś). Cerkiew uważa, że na mocy starożytnej tradycji Ruś wyłączona jest z działania misjonarzy z Zachodu. Boi się przeciągania wiernych do Kościoła katolickiego.

Jednak dla Cerkwi prozelityzmem jest również wspieranie ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, który od XVI w. - przy zachowaniu wschodniego obrządku - uznaje zwierzchność Rzymu. Jan Paweł II wspierał odrodzenie tego Kościoła po 1991 r.
- Grekokatolicy byli dla nas symbolem nie tylko katolickiego, ale i polskiego prozelityzmu. W czasach Jana Pawła II konflikt religijny nałożył się na narodowy - tłumaczy duchowny z patriarchatu moskiewskiego.

Gdy papieża Polaka zastąpił Niemiec, Cerkiew zaczęła cieplej mówić o katolikach. Kard. Kasper, który zajmuje się dialogiem ekumenicznym, przyznał w niedawnym wywiadzie, że stosunki z rosyjskim prawosławiem szybko się poprawiają.

Aleksij II przystał na powołanie wspólnej komisji, która zbada prawdziwość zarzutów o prozelityzm. Watykan zadeklarował zaś w ub.r., że nie chce odbudowywać hierarchii greckokatolickiej na terenie Rosji. Część rozgoryczonych moskiewskich katolików twierdzi, że ceną za wizytę papieża będzie też odwołanie z Moskwy abp. Tadeusza Kondrusiewicza. Miałby go zastąpić hierarcha niekojarzący się z polskością.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060330013133840