Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Jak umarł Jezus?

Cały świat zna jeden wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa: przybity do krzyża gwoździami, z rozciągniętymi ramionami i głową skierowaną ku górze. Według badaczy z Królewskiego Towarzystwa Medycznego taki sposób śmierci właściwie nigdy nie został udowodniony.Z dostępnych obecnie materiałów wynika, że ofiary bywały krzyżowane w różnych pozycjach: głową do góry lub do dołu. Do krzyża przybijano je gwoździami, ale częściej przywiązywano sznurami. Sposób ukrzyżowania zależał zazwyczaj od statusu społecznego ofiary i od zbrodni, za którą go skazano. Karano w ten sposób przestępców i buntowników. Znany jest tylko jeden przypadek odkrycia przez archeologów szczątków ofiary ukrzyżowania – młodego żydowskiego chłopaka znalezionego na terenie Izraela. W szczątkach jego stopy znaleziono 11,5 centymetrowy kawałek żelaznego gwoździa, którym prawdopodobnie był przybity do krzyża, nie było jednak żadnych gwoździ w jego przegubach czy przedramionach. Badacze twierdzą, że szanse na odnalezienie innych szczątków ukrzyżowanych osób są nikłe, gdyż ludzie tacy nie byli formalnie grzebani, ale pozostawiani na pożarcie dzikom psom i hienom.

Od wielu lat trwają badania na temat fizycznych przyczyn śmierci Jezusa. W USA przeprowadzono nawet eksperyment z udziałem przywiązywanych do krzyża ochotników. Badania te pozwoliły utworzyć szereg hipotez dotyczących powodów śmierci ukrzyżowanych osób: od niewydolności serca, poprzez zator płucny, do uduszenia i wstrząsu wywołanego gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi. Wiadomo, że miedzy ukrzyżowaniem a śmiercią mogło minąć ok. sześciu godzin wypełnionych straszliwym bólem, stopniową utratą krwi i odwodnieniem organizmu. Wszystkie te wnioski wypływają jednak z założenia, że Jezus wisiał na krzyżu głową do góry – jak było w rzeczywistości ciągle jednak nie wiadomo ze stuprocentową pewnością.

Źródło: Physorg.comOpcje Artykułu

Jak umarł Jezus? | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jak umarł Jezus?
Wlodert pią, 31 mar 2006, 17:23:05
Hm, czyżby była w tym jakaś niepewność? O przybiciu do krzyża pisze Mateusz, z kolei Łukasz pisze o tabliczce z napisem nad nim (czyli nad głową, bo trudno by taki zapis odnosić do zawieszenia nad nogami). Nie ma żadnego powodu, aby nie uznawać ewangelii za źródło historyczne. A to tylko argumenty pierwsze z brzegu, bez sięgania  do pozabiblijnych pism wczesnochrześcijańskich, ikongrafii z epoki itd. Czy panowie z Królewskiego Towarzystwa Medycznego nie mają lepszych pomysłów by zaistnieć w mediach?
 
Jak umarł Jezus?
MacTavish pią, 31 mar 2006, 19:55:42
Nie pamiętam gdzie - chyba w któreś z książek V. Messoriego - czytałem że w krajach w których stosowano metody uśmiercania takie jak powieszenie na krzyżu czy wbicie na pal oprawcom znany był fakt że podanie takiemu skazańcowi czegokolwiek do picia powodowało natychmiastowy zgon. Rzecz ta bardzo wyjaśnia fragmenty Ewangelii dotyczące ostatnich chwil Jezusa. Podanie mu bowiem gabki nasyconej "octem" (w rzeczywistości wodą wymieszaną z skwasniałym winem, tzw. posca) było formą drwiny ze skazańca, który, jak im się wydawało, wzywał na pomoc Eliasza.

---
...natychmiast się dzielą i rozłączają...I znowu podzieleni jedni drugich potępiają zachowując tylko wspólną nazwę... Celsus o chrześcijanach ok. 178 ne

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń