Indult generalny już 7 kwietnia?

pią, 31 mar 2006, 23:26:25

Autor: Mateusz Markiewicz

Zagraniczne agencje spekulują, iż po spotkaniu, jakie Benedykt XVI ma odbyć 7 kwietnia z szefami wszystkich dykasterii zostanie ogłoszony indult generalny na sprawowanie Mszy św. według rytu mszału św. Piusa V. Oznaczałoby to, że każdy ksiądz miałby prawo do sprawowania mszy w takim rycie bez konieczności otrzymania zgody od ordynariusza.

Decyzja ta ma być podjeta niezależnie od dialogu z Bractwem Kapłańskim Św. Piusa X. Podkreślany jest aspekt teologiczny oraz fakt, że Benedykt XVI jeszcze jako Józef Ratzinger chciał odnowić tę liturgię. Potwierdzają to jego dotychczasowe działania. To on był inicjatorem założenia seminarium duchownego Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra w Wigratzbad w Bawarii. Jeszcze jako Kardynał sam odprawiał msze św. w rycie klasycznym.

Poprzednio spekulowano, że indult wyjdzie 16 kwietnia, czyli na Wielkanoc. Tradycjonaliści żartowali, że to będzie prezent na urodziny, jaki sam sobie sprawi Papież. Ponadto podczas spotkania będzie omawiana reforma Kurii Rzymskiej i dalszy dialog z Bractwem Kapłańskim Św. Piusa X.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060331232625970