Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy

pon, 3 kwi 2006, 12:55:12

Autor: Jerzy Piątek

9 kwietnia w Lipnicy Murowanej w Małopolsce odbędzie się słynny Konkurs Palm Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Impreza odbywa się od 48 lat w Niedzielę Wielkanocną, jej program to - oprócz konkursu palm – pokazy ludowego rękodzieła oraz występy zespołów folklorystycznych.

Palma jest symbolem nadchodzących świąt Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycja procesji palmowych nawiązuje do opisywanego w Ewangeliach uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy: mieszkańcy miasta witali Zbawiciela jadącego na osiołku ścieląc na drodze sukno i potrząsając gałązkami palmowymi. Kościół Katolicki upamiętnia to wydarzenie na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną.

Częścią tej tradycji jest święcenie palm, w wielu miejscach w Polsce do dziś odbywają się procesje palmowe. Jedną z najbardziej  znanych jest procesja w Lipnicy Murowanej niedaleko Bochni. Od 48 lat towarzyszy jej konkurs ogromnych, liczących nawet dwadzieścia metrów palm. Pierwszy konkurs ogłosił w 1958 roku Józef Piotrowski, miłośnik folkloru, który postanowił wskrzesić ginący zwyczaj.

Przepisy nie zmieniły się do dziś: palma musi być upleciona z wikliny, jej twórcy nie mogą używać żadnych metalowych czy plastikowych stelaży usztywniających konstrukcję, do zdobień należy stosować bibuł i papier. No i oczywiście taka palma musi wytrzymać w pozycji pionowej.

W tym roku konkursowym zmaganiom towarzyszyć będzie pokaz rękodzieła ludowego, występy wiejskich zespołów folklorystycznych, jarmark wielkanocnych oraz degustacje tradycyjnych wielkanocnych potraw z regionu Małopolski.

www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060403125512495