Jan Paweł II na monetach i medalach

pon, 3 kwi 2006, 14:17:01

Autor: Jerzy Piątek

Od dziś do połowy maja w Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można wystawę "Jan Paweł II na monetach i medalach świata", zorganizowaną z okazji pierwszej rocznicy śmierci Papieża. W salach Zamku zgromadzono około 3 tysiące numizmatów z podobiznami Jana Pawła II.

Wśród prezentowanych monet znajdą się emisje niemal z całego świata, w tym z tak egzotycznych krajów jak Wyspy Zielonego Przylądka, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Równikowa, czy Benin. Wiele eksponatów to monety unikatowe, wybite tylko w jednym egzemplarzu.

Oprócz monet na wystawie prezentowane są również medale. Spośród polskich wyrobów na szczególną uwagę zasługują dzieła profesora Józefa Stasińskiego, profesora Bronisława Chromego, a także cenionej medalierki Ewy Olszewskiej-Borys. W salach wystawowych pokazywane są również medale włoskie o wyrazistym, głębokim reliefie. Wystawie towarzyszy katalog, zawierający zdjęcia i krótkie opisy wszystkich medali oraz wykaz monet.

Z okazji otwarcia ekspozycji wydany został także medal, zaprojektowany przez Ewę Olszewską-Borys. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego.


www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060403141701119