Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Józef Tadeusz Milik - Champollion Zwojów Qumran

Polska nauka, co tu kryć, nie ma znaczącej pozycji na świecie. Jeśli wziąć pod uwagę kryterium tzw. Cytatów z Listy Filadelfijskiej (wykazu najbardziej prestiżowych naukowych czasopism wszystkim dyscyplin), to polskie nazwiska należą do rzadkości. Tymczasem niedawno odszedł od nas Józef Tadeusz Milik, jeden z największych najwybitniejszych polskich uczonych, niekwestionowany ekspert w swojej dziedzinie o renomie światowej, uczestnik jednego z najważniejszych projektów badawczych XX wieku. I to uczestnik kluczowy!

Urodził się 24 marca 1922 r. w Seroczynie na Podlasiu. W latach 1940-44 studiował w tajnym seminarium duchownym w Warszawie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich studiował teologię i filologię polską na UW i KUL. W rzymskim Pontificum Institutum Biblicum studiował języki starożytne i orientalne, jego praca licencjacka z biblistyki otrzymuje najwyższą notę.

Nazwisko i cała późniejsza działalność naukowa J.T.Milika związana jest z odkryciami w Qumran. W latach 1950-51 zwrócił na siebie uwagę tłumaczeniami i edycjami tekstów starożytnych w efekcie czego w 1951 został członkiem zespołu pracującego przy grotach nad Morzem Martwym. Był świadkiem i aktywnym uczestnikiem prawie wszystkich odkryć z rejonu Morza Martwego. Pracę jego kierowała niebywała erudycja i nieprawdopodobna intuicja lingwistyczna. To co robił przypominało w dużym skrócie składanie gigantycznego puzzla, a raczej wielu puzzli (częściowo nieczytelnych) z ogromnej ilości skrawków tekstów przypominających archiwum przepuszczone przez niszczarkę dokumentów. Początkowo zajmował się edycją znalezionych w Qmran tekstów pozabiblijnych. W kluczowym dla badań w Qmran roku 1952 został kierownikiem zespołu przeszukującego najważniejszy odcinek klifu qmrańskiego, a potem został faktycznym zastępcą i prawą ręką o. Rolanda de Vaux OP z Ecole Biblique w Jerozolimie, szefa ekipy badaczy w Qmran. J.T.Milik nie był co prawda bezpośrednim odkrywcą słynnego Zwoju Miedzianego ale był pierwszym, które tekst Zwoju opublikował w roku 1962. Nieocenione były zasługi Milika w dziele zabezpieczania odkrytych materiałów i przygotowywania ich do dalszych prac badawczych. Prasa fachowa nadała mu nieformalny tytuł „Champolliona Zwojów Qmran”.

W następnych latach był czołowym edytorem odkrytych tekstów (rękopisów i inskrypcji), będąc ich głównym „deszyfrantem”. Jego nazwisko stało się szerzej znane publiczności przy okazji polemiki jaką toczył z wybitnym badaczem tekstów qmrańskich J.M.Allegro. Allegro ogłosił w roku 1956 na falach BBC o istnieniu niepublikowanych dokumentów qmrańskich pozwalających wysnuć wniosek, że Jezus był kontynuatorem esseńczyków, tajemniczej sekty żydowskiej. Milik w swojej pracy „Dziesięć lat badań na Pustyni Judzkiej”, opublikowanej jeszcze w tym samym roku (polskie wydanie z 1968 w tłumaczeniu Zygmunta Kubiaka nakładem IW PAX, późniejsza reedycja z 1999) dokonał wszechstronnej prezentacji dorobku odkryć w Qmran w oparciu o tzw. Hipotezę esseńską.

Po wyczerpaniu funduszy finansujących badania zespół naukowców uległ rozproszeniu. J.T.Milik został mianowany attache prestiżowego francuskiego CNRS (Centre National de Recherches Scientifiques) na Bliskim Wschodzie, kontynuując badania tekstów qmrańskich, aż do przejścia na emeryturę w połowie lat 80 ubiegłego wieku. Mimo wielu prób największych uczelni i instytutów badawczych nikomu nie udało się namówić go na objęcie katedry czy kierownictwa instytutu. W dobie, kiedy rytm nauki wyznaczają ogromne i szczodrze finansowane zaspoły badawcze, jego praca miała charakter samotny i koncentrował się na tekstach qmrańskich. W kategoriach tak ilościowych jak i jakościowych dorobek Milika w tym zakresie wyprzedza to, czego dokonali inni badacze (w tym inni członkowie pierwotnej ekipy o. de Vaux) o „lata świetlne”. Ostatnią jego wielką pracą była analiza aramejskich prototypów Księgi Estery, wydana w 1992. Zawistnicy tłumaczyli taką przewagę tym, że Milik „monopolizował” źródła, zatrzymując (nikt nie odważył nazwać się tego publicznie kradzieżą ale ….), nie udostępniając odkrytych oryginałów innym badaczom, samolubnie trzymając je dla siebie. Na te krytyki odpowiedział zdecydowanie i jednoznacznie: na początku lat `dziewięćdziesiątych. Nie tylko oddał wszystkie posiadane przez siebie oryginalne rękopisy ale udostępnił zainteresowanym całokształt swoich prac edytorskich, nawet tych znajdujących się w trakcie opracowania.

Łącznie opublikował ponad 160 rękopisów qmrańskich, niezliczoną ilość inskrypcji, tłumaczeń, opracowań, komentarzy. Na pierwszym Zjedzie Qmran otrzymał medal honorowy. W roku 1998 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Zasług RP, w następnym roku PAN zorganizowała w Paryżu międzynarodowe kolokwium naukowe dla uczczenia jego siedemdziesiątych piątych urodzin.

W połowie lat siedemdziesiątych odszedł ze stanu kapłańskiego, za zgodą Stolicy Apostolskiej i ożenił się. Po powrocie z Bliskiego Wschodu osiadł w Paryżu, gdzie zmarł w 6. stycznia tego roku.

Nie ma ani jednej poważnej pracy naukowej poświęconej Qmran bez odniesienia się do dorobku J.T.Milika. A bez rewelacji Qmran nie ma współczesnej biblistyki, tak chrześcijańskiej jak i żydowskiej. Odkrycia w Qmran wywarły niezatarte piętno na wynikach prac Vaticanum II. I pomyśleć, że u korzeni tego wszystkiego tkwił ten człowiek!

Artykuł został nadesłany przez Czytelnika VerbaDocent. Serdecznie dziękujemy.
Opcje Artykułu

Józef Tadeusz Milik - Champollion Zwojów Qumran | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Pruski Wołyniak wto, 11 kwi 2006, 00:34:00
Ostrzegam z peanami na cześć tzw. Listy Filadelfijskiej. Przynajmniej jesli chodzi o nauki humanistyczne, jest to śmiech na sali. Brakuje tam autentycznie ważnych czasopism naukowych z terenu Europy (zwł. Wschodniej) i byłych Sowietów, natomiast są roczniki naukowe... trzeciorzędnych, prowincjonalnych uczelni stanowych w USA. Żal ściska serducho, że ludziska jeszcze się nabierają na "tako naukie"...

---
"Ein feste Burg ist unser Gott"

 
arezius wto, 11 kwi 2006, 12:36:43
Tez uwarzam ze jesli chodzi o nauki humanistyczne to Lista Filadelfijska nie jest najlepszym wyznacznikiem. Znacznie lepiej jest w naukach biologicznych, tam polskich nazwisk jest duzo wiecej. A polscy informatycy i bioinformatycy od kilku lat wygrywaja prestiżowe konkursy w USA. Tak wiec nie jest tak zle z ta nasza nuka,- a ze biedna jest to prawda:(

---
Lux in tenebris...

 
verbadocent wto, 11 kwi 2006, 20:35:20

Jedna sprawa umknęła mi uwadze, więc ją uzupełniam:   ś.p. J.T.Milik otrzymał dokładnie trzy lata temu, w Wielkanoc  2003 Papieski Medal 25lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Nie rozeznaję si ę w rangach papieskich odznaczeń ale tak czy owak stanowi on ewidentny dowód uznania Stolicy Apostolskiej dla osiągnięć uczonego.

Nie będę polemizował w sprawie tzw. Listy Filadelfijskiej. Nie jest to żaden fetysz, bowiem niejki kanonik Kopernik za życia prawie nic nie "publikował" i pewnie żadnej poważnej kariery by dziś nie zrobił. Podobnie jak mój ulubiony Wittgenstein (jedna książka za życia i to na samym początku kariery, a potem nic).  Ale fakt jest faktem, jakie listy pism nie przeglądać, to polskich naukowców tam jak na lekarstwo. Jaka jest polska nauka, każdy widzi i nie ma o co kopii kruszyć.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń