Pasyjna Kalwaria okiem obiektywu

śro, 12 kwi 2006, 00:12:01

Autor: Jerzy Piątek

Od środy w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury oglądać można wystawę Janusza Skórskiego pt. „Kalwaria”. Fotografie ukazują misteria Męki Pańskiej – wielkopostne ludowe spektakle nawiązujące do opisywanej w Ewangeliach śmierci Chrystusa.

Misteria wywodzą się ze średniowiecznego dramatu religijnego, zwanego również często dramatem liturgicznym. Początkowo (XII w.) stanowiły one część liturgii kościelnej, potem w treść przedstawień wplatano sceny z Biblii lub hagiografii. Spektakle odgrywane były najczęściej pod gołym niebem, rzadziej w świątyniach. Najbardziej znane misteria to bożonarodzeniowe jasełka, misteria rezurekcyjne oraz te najbardziej dramatyczne – misteria pasyjne. To własnie te ostatnie są tematem wystawy w Galerii NCK.

Zdjęcia powstały w latach 1992-2005, wykonane były w czasie Misteriów Pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej i Górce Klasztornej. Blisko 120 prac wybranych z kilku tysięcy kadrów obrazują te specyficzne, plenerowe Drogi Krzyżowe, mękę i śmierć Jezusa. Fotografie Janusza Skórskiego są próba przekazania emocji towarzyszących aktorom i uczestnikom procesji-misteriów.

Artysta Janusz Skórski, rocznik 1966, jest z wykształcenia technikiem elektronikiem. Ma na swym koncie cztery wystawy indywidualne, wielokrotnie prezentowane w kraju i za granicą, m.in. We Włoszech, Niemczech Danii i na Słowacji. Do najciekawszych cykli fotograficznych krakowskiego artysty należą: „Romeo i Julia ‘92” – fotografie z głośnego spektaklu „Romeo i Julia” w wykonaniu skinów i punków w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie (1992), „PraKraNor” z malowniczymi zdjęciami Pragi, Krakowa i Norymbergi (2005).

Wystawa „Kalwaria” czynna będzie do 23 kwietnia.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060412001201238