Ojciec Rydzyk odejdzie z Radia Maryja?

śro, 12 kwi 2006, 09:53:00

Autor: Marcin Pijaczyński

Nowym dyrektorem Radia Maryja może zostać ojciec Jan Mikrut związany z rozgłośnią od jej założenia w 1991 roku. Gdyby wybrano takie rozwiązanie, ojciec Rydzyk miałby odejść i zająć się założoną przez siebie Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej - wynika z nieoficjalnych informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą".

Oprócz o. Tadeusza Rydzyka, Radio Maryja miałby opuścić jego najbardziej zaufany współpracownik, prowadzący większość politycznych dyskusji o. Jan Król. Zmiany w radiu miałyby nastąpić 3 maja.

"GW" donosi, że nikt nie chciał potwierdzić oficjalnie tych informacji. Dziennikarzom udało się ustalić, że scenariusz ten jest jedną z możliwych opcji.

W sprawie Radia Maryja interweniował niedawno Watykan. W imieniu watykańskiego Sekretariatu Stanu list w sprawie rozgłośni napisał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. W piśmie tym skierowanym do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika oraz przełożonego Polskiej Prowincji Redemptorystów o. Zdzisława Klafki czytamy m.in., że „uciążliwą sprawą Radia Maryja z pełną uwagą i stanowczością powinni się zająć: biskup toruński (gdzie radio ma siedzibę), władze zakonne Zgromadzenia Ojców Redemptorystów oraz Konferencja Episkopatu Polski”.

Sekretariat Stanu przypomniał, że Radio Maryja jest podporządkowane pasterskiej odpowiedzialności biskupów, którzy mają czuwać nad duszpasterskimi przedsięwzięciami tej rozgłośni. Watykan poprosił więc biskupów o przezwyciężenie trudności spowodowanych przez niektóre transmisje i stanowiska zajmowane przez Radio Maryja, które "nie uwzględniają w wystarczającym stopniu słusznej autonomii sfery politycznej".

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060412095354265