Papieskie tytuły problemem w dialogu

śro, 12 kwi 2006, 23:43:20

Autor: Łukasz Gawryś

Papież powinien odrzucić więcej tytułów – twierdzą rosyjscy prawosławni. Odrzucenie tytułu „patriarchy Zachodu” w celu polepszenia kontaktów z prawosławiem powinno pociągnąć odrzucenie innych tytułów jeśli papież poważnie myśli o postępach w stosunkach miedzy Kościołami – twierdzi biskup rosyjskiej Cerkwi.

Papieskie tytuły jak „wikariusz Chrystusa” czy „Najwyższy Kapłan Kościoła Powszechnego” są „nie do zaakceptowania, wręcz skandaliczne” dla prawosławia, twierdzi biskup Hilarion Alfeyev w swojej publikacji.

Papież Benedykt, który postawił sobie za priorytet pontyfikatu poprawienie relacji z prawosławiem, szybko odrzucił tytuł „patriarchy Zachodu” spośród jego dziewięciu oficjalnych tytułów. Tylko, że był dużo bardziej akceptowalny niż inne, twierdzi biskup Alfeyev, który jest rosyjskim prawosławnym biskupem Wiednia i głównym reprezentantem tego Kościoła w Europie.

Prawosławie akceptowało Rzymskiego papieża jako „pierwszego pośród równych” w Kościele niepodzielnym jako patriarchę Zachodu, na takiej samej zasadzie jak władzę patriarchów Konstantynopola, Aleksandrii, Antiochii czy Jerozolimy – wyjaśnia biskup.

„Tylko taka forma prymatu biskupa Rzymu może być zaakceptowana jeśli dojdzie do zjednoczenia pomiędzy Wschodem a Zachodem” – dodaje.

„Tylko wyrzeczenie się tytułów podkreślających powszechną władzę papieża i doktrynę eklezjologiczną, która się za tym kryje, może być prawdziwym krokiem na drodze do pojednania pomiędzy prawosławnym i katolickim Kościołem.” – stwierdził Hilarion.

Relacje między Rosyjskim Kościołem prawosławnym a Watykanem są napięte, od kiedy patriarcha Moskwy posądzą Kościół Rzymsko-Katolicki o próbę zdobywania nowych wiernych na terenie Rosji po upadku komunizmu w 1991 roku.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060412234320484