Wystawa pisanek w Gorzowie

czw, 13 kwi 2006, 00:45:11

Autor: Jerzy Piątek

W Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim oglądać można wystawę pisanek wielkanocnych. Ekspozycja jest pokłosiem Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego, organizowanego wspólnie przez gorzowskie muzeum i Zjednoczenie Łemków.

Zwyczaj zdobienia jajek kurzych, gęsich i kaczych wywodzi się najprawdopodobniej z Persji. Nie wiadomo, jak dotarł on do naszego kraju. Wielu badaczy uważa, że zdobienie skorupek jaj przywędrowało nad Wisłę wraz z naszymi pradziadami. Miałoby to być dowodem na bliskowschodnie pochodzenie Słowian. Najstarsze pisanki znalezione w naszym kraju przez archeologów pochodzą z X wieku.

W procesie chrystianizacji pisanki włączono w obrzędy związane z Wielkanocą. Mają one symbolizować nadchodzącą wiosnę i budzącą się do życia przyrodę oraz wiarę w zmartwychwstanie za sprawą Jezusa Chrystusa.

W zależności od techniki zdobienia wyróżniamy kraszanki lub też malowanki, które nabierają soczystych kolorów w wywarach z łupin cebuli, kory dębu, jabłoni, pędów wschodzącego żyta; pisanki z wyrysowanymi gorącym woskiem wzorami oraz oklejanki ozdobione naklejonymi płatkami świeżych kwiatów, bibułą lub sreberkami.

Piękne ludowe jaja wielkanocne można oglądać w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Wszystkie eksponaty prezentowane w salach wystawowych zostały przysłane na XXIV Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060413004511167