Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Homilia jaka jest każdy widzi

Homilia to z języka greckiego nauka, albo rozmowa. W Kościele katolickim jest głoszonym, czyli przepowiadanym, przemówieniem religijnym, Czasami w języku potocznym nazywamy ją kazaniem, a tymczasem nie zawsze można je zrównywać. Homilia objaśnia czytany fragment tekstu biblijnego. Za temat ma tekst Pisma Świętego, a najczęściej Ewangelii włączonej do liturgii. Nie jest zatem twórczością literacką, jak niejednokrotnie dzieje się to z kazaniem. Homilia ujmuje pewien aspekt czytań Pisma Świętego, albo wyjaśnia inny tekst, zaczerpnięty z obchodzonego misterium. Wielu kapłanów skrupulatnie przygotowuje swe wystąpienia i troszczy się o głoszenie Słowa Bożego w sposób prosty, zrozumiały i przekonywujący. Można więc powiedzieć, że homilia jest swoistą rozmową, której główną cechą jest prostota. Kościół w ten sposób naucza prawdy przeznaczonej dla każdego człowieka, a taki pomysł nie mógł się zrodzić gdzie indziej, jak tylko tam właśnie.

Homilia i kazanie

Homilia lub kazanie są skierowane do wiernych, aby pouczyć ich w wierze , zachęcić do moralności i dobrych uczynków, a czasami uspokoić serca.

Reforma soborowa wywołała radykalny zwrot w kazaniach niedzielnych, spowodowany przede wszystkim nowymi zasadami czytań biblijnych. Kazanie według niej jest tylko jedną z czynności liturgicznych, jednak cały czas bardzo ważną. Zajmuje się ono konkretnym tematem i stara się w sposób wyczerpujący odpowiedzieć słuchaczom na ich problemy. Jest stosowane w sposób szczególny podczas specjalnych uroczystości, w czasie sprawowania sakramentów, czy z racji pogrzebów. Jest to specyficzna forma oratoryjna na dowolny temat religijny Homilia jest czymś innym niż kazanie, różni się też od zwykłego wyjaśnienia Ewangelii. Jako źródło homilii podaje się samego Jezusa, który w synagodze w Nazaret komentował tekst proroka Izajasza, stwierdzając, że właśnie spełniły się słowa Pisma oraz gdy w drodze do Emaus rozmawiał ze swymi uczniami i "zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego".

Obecnie homilia jako forma przekazu Słowa Bożego ma trudności ze znalezieniem dla siebie miejsca w nowym kontekście religijnym i społecznym, Jednak jej wewnętrzna siła głoszenia Słowa Bożego powinna pozwolić na odkrycie jej natury i głębsze zrozumienie funkcji. Sobór umocnił związek homilii z Pismem Świętym. Z drugiej strony jednak wzrosły wymagania wiernych, bardziej dojrzałych kulturowo oraz coraz bardziej wrażliwych na rozmaite formy przekazu.

Dlaczego homilia jest obowiązkowa?

Słowo Boże pisane, umiejscowione w określonych kategoriach kulturowych i czasowych, nie zawsze jest zrozumiałe przy pierwszym z nim kontakcie. Zapisany tekst, Słowo pochodzące od Boga, aby stało się Słowem wcielonym, musi być umieszczone w odpowiednim kontekście historycznym. Dlatego właśnie, zgodnie z postanowieniami soborowymi, homilia uznana została za obowiązkową podczas odprawiania niedzielnej Mszy św. oraz zalecaną w celebracjach liturgicznych dnia powszedniego. Ponadto homilia zależy od świętego tekstu. Jest to jej podstawowa cecha., musi stanowić jego kontynuację. Głoszenie słowa i jego komentowanie tworzą zatem całość.

Na koniec chciałabym wprowadzić trochę uśmiechu w nasze życie i jako chochlik parafialny, czyli diabelskie nasienie, wspomnieć o pewnej sprawie związanej z nazewnictwem kościelnym. Przygotowując ten tekst, trochę czytałam i natknęłam się na słowo, którego w takim znaczeniu wcześniej nie znałam. Chodzi o kościelne przepowiadanie. Wykonałam też kilka telefonów do księdza Krzysia i nie trudno sobie wyobrazić moje bezbrzeżne zdumienie, gdy zwrócił mi uwagę na fakt, że w Kościele nie ma żadnych przepowiedni, a przepowiadanie to głoszenie. Dla mnie logiczne było istnienie takiego rzeczownika... Cóż widać, że my diabełki nie mamy zawsze racji.Opcje Artykułu

Homilia jaka jest każdy widzi | 14 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc nie, 16 kwi 2006, 22:08:55
Warto dodać, że w seminariach katolickich jest taki przedmiot jak homiletyka.

---
Kłaniamy Ci się Panie Jezus Chryste i błogosławimy Tobie! Żeś przez Krzyż i mękę Swoją świat odkupić raczył!

 
 • Bartek pon, 17 kwi 2006, 12:03:46
 • macli pon, 17 kwi 2006, 12:30:50
 • Andrzej pon, 17 kwi 2006, 12:55:59
 • Bartek pon, 17 kwi 2006, 15:54:48
 • Bartek wto, 18 kwi 2006, 11:25:37
remigius wto, 18 kwi 2006, 15:44:45
Ja tam zdecydowanie wolę kazania pastorów zielonoświątkowych, mimo, ze bardzo rzadko maja magistra przed nazwiskiem. Poza wiedza z zakresu teologii i homiletyki podstawą udanego kazania jest aktualne namaszczenie ducha Świętego spoczywające na kaznodziei.

---
A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano. (1 Kor 4,6)

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń