Dlaczego Jezus musiał umrzeć na krzyżu?

pon, 17 kwi 2006, 20:00:46

Autor: Natalia Mikołajska

Na pytanie czy Jezus musiał umrzeć na krzyżu, rodzi się w dość spontaniczny sposób odpowiedź, że nie. Przecież Bóg nic nie musi. Gdy szukamy odpowiedzi dlaczego tak się stało pojawiają się problemy.

Słowo wstępne

Początek to my i nasz grzech, bo zgrzeszyć, to oddać siebie szatanowi. Jesteśmy dziećmi Boga, ale gdy opanuje nas grzech, to na mocy naszej „wolnej” decyzji nie należymy już do Niego. Naszym jak najbardziej legalnym właścicielem staje się szatan. Nam nie podoba się ten nowy właściciel, chcemy wrócić „na stare śmiecie”, chcemy się wykupić. Jednak szatan jest silniejszy od nas i dlatego nie zgodzi się na żadną cenę, którą my możemy mu zaoferować. Nasza wartość dla niego wyraża się tylko w tym, że Bóg nas kocha. Jesteśmy bezsilni – sami zbyt słabi na wykup, żaden inny człowiek nie może nam pomóc. Sytuacja staje się więc praktycznie bez wyjścia. Kto nas wykupi?

W końcu odkrywamy starą (albo i nową) prawdę, że Bóg jest silniejszy od szatana, i że nas kocha, a więc będzie chciał nas odzyskać i zwrócić nam naszą utraconą wolność, przecież jest wszechmocny. Jednak nie może On kierować się tutaj „logiką silniejszego”, odwołać się z jednej strony do swojej mocy, a z drugiej do miłości do nas i tak zwyczajnie odebrać nas szatanowi, bo to jest logika diabelska i wtedy Bóg nie różniłby się niczym od szatana. Poza tym gdyby to zrobił, my moglibyśmy nie docenić Jego miłości i grzeszylibyśmy sobie dalej w przekonaniu, że Bóg jest i tak silniejszy od diabła, więc odbierze mu nas tyle razy, ile razy będzie trzeba.

Jedyną możliwością odzyskania nas jest transakcja, jedyna w swoim rodzaju, korzystna dla diabła. Bóg decyduje się na taki układ, zgadza się zapłacić więcej niż jesteśmy warci.

Dlaczego diabeł korzysta?

Może wyda się to niedorzeczne, ale dzieje się tak z miłości, bo Bóg kocha wszystkie swoje stworzenia. Nie byłby sobą, gdyby nie kochał. A skoro szatan jest także stworzeniem Boskim, wniosek nasuwa się sam – Bóg kocha również diabła. Proponuje mu więc za nas życie swojego Jednorodzonego Syna, Jezusa Chrystusa. Diabeł nie może się oprzeć takiej propozycji, pomimo że wie, że może w ten sposób wszystko przegrać. Chęć zemsty jest jednak silniejsza i szatan zadaje śmierć Jezusowi, swojemu odwiecznemu wrogowi. Odnosi w ten sposób doraźne zwycięstwo nad Bogiem, a my jesteśmy wolni, bo diabeł traci jakiekolwiek prawo do nas, jeśli tylko zechcemy skorzystać z Chrystusowego odkupienia. Dlatego właśnie Jezus doświadcza śmierci w największym jej wymiarze, po to aby szatan odniósł korzyść i mógł cieszyć się z chwilowego zwycięstwa.

Absurd: śmierć Jezusa dowodem miłości

Wszystko to jest absurdalne, ale właśnie do absurdu sprowadza się istnienie szatana jako istnienie przeciw Bogu. To prawda, że śmierć Jezusa na krzyżu była zapłatą dla diabła, jednak dla Niego samego był to akt posłuszeństwa Ojcu, który tak naprawdę nic nie wymusił na swoim Synu. Najważniejsi jesteśmy my, bo Bóg nas kocha, i dlatego zgodził się na układ będący również szczególnym dowodem szacunku (a więc miłości) z Jego strony do diabła. Bóg mógłby z szatanem nie dyskutować i po prostu odebrać mu nas. Szanuje jednak jego wolę bycia przeciw sobie i traktując go jak partnera proponuje mu odkupienie człowieka. Płaci cenę najwyższą. Szatan się na nią zgadza, w wyniku czego wszystko przegrywa, a to doprowadza go do jeszcze większej wściekłości i dlatego mimo odkupienia przez Jezusa odczuwamy skutki przeróżnych diabelskich intryg.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060416170046303