Karykatur Mahometa ciąg dalszy

pon, 17 kwi 2006, 16:26:00

Autor: Łukasz Gawryś

Katolicki miesięcznik "Studi cattolici" we Włoszech opublikował nową karykaturę Mahometa. Spotkało się to z negatywna reakcją włoskich muzułmanów. Od publikacji odcięło się tez Opus Dei – organizacja kojarzona z miesięcznikiem. Redaktor naczelny już przeprosił za publikacje.

Na rysunki widać postacie Wirgiliusza i Dantego, stających przy ogniu rozmawiając "Czy ten przecięty na pół to nie Mahomet?" – "Tak, przecięty, bo doprowadził do podziału w społeczeństwie. A ta postać ze ściągniętymi spodniami to włoska polityka wobec islamu".

Redaktor naczelny Cesare Cavalleri – tłumaczył, że publikacja ma ukazać brak odwagi w polityce Włoch i Europy wobec islamu, jednocześnie broniąc „naszej tożsamości”. Po aferze, jaka wywołały publikacje, przeprosił on za publikacje, wyrażając zadziwienie zamieszaniem jakie karykatura wywołała.

"Został on odebrany jako antyislamski, podczas gdy była to krytyka kryzysu tożsamości kulturalnej Zachodu. Jeśli jednak, wbrew intencjom moim oraz autora rysunku, ktoś uznał, że jego uczucia religijne zostały obrażone, chętnie po chrześcijańsku proszę o wybaczenie" – uzasadnia Cavalleri.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że może grozić to ponownym wybuchem konfliktu na tle znieważania islamu w Europie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060417162606800