Nie będzie rock-opery w obozie zagłady

pią, 21 kwi 2006, 11:43:00

Autor: Jerzy Piątek

W związku z informacjami dotyczącymi planów wystawienia w Państwowym Muzeum na Majdanku rock-opery "Jesus Christ Superstar", Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący obowiązki organizatora Muzeum, poinformowało, że jest przeciwne realizacji tego projektu.

W ocenie resortu kultury "miejsca martyrologii nie powinny być wykorzystywane jako sceny dla tego typu wydarzeń. Miejsca te są poświęcone pamięci ofiar i pamięć ta winna pozostawać w samym sercu tych przestrzeni" - czytamy w piśmie skierowanym 20 kwietnia przez podsekretarza stanu Tomasza Mertę do dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku Edwarda Balawejdera.

Operę "Jesus Christ Superstar" Adrew Lloyda Webbera i Tima Rice'a zamierzał wystawić w lipcu na terenie obozu zagłady w Majdanku Teatr Muzyczny z Lublina. Dyrekcja obozu-muzeum zgodziła się na organizację spektaklu. Po liście z Ministerstwa Kultury dyrektor Balawejder cofnął pozwolenie. Przeciwko wystawieniu słynnej rock-opery protestowały środowiska żydowskie – spektakl Adrew Lloyda Webbera i Tima Rice'a opowiada m.in. o męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu. „Dziennik” napisał wczoraj, że przeciwko operze protestował również Szewach Weiss - przewodniczący Rady Światowej Instytutu Yad Vashem.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2006042111433089