Harry Potter nieszkodliwy

pią, 21 kwi 2006, 15:54:34

Autor: Mirosław Miarczyński

Harry Potter, seria książek regularnie oskarżana o prowadzenie młodzieży na manowce okultyzmu, została oczyszczona z głównych zarzutów przez felietonistę Famiglia Cristiana - najlepiej sprzedającego się we Włoszech tygodnika katolickiego. Massimo Introvigne, który zajmuje się od lat badaniem sekt i okultyzmu z katolickiego punktu widzenia, oświadczył że nie widzi przeszkód, by dzieci czytały o przygodach małego czarodzieja.

Introvigne w długim artykule zmierzył się z niemal wszystkimi dotyczącymi okultyzmu zarzutami jakie stawia się książkom J.K. Rowling. "Nie ma w nich nic demonicznego" - podkreśla i dodaje, że nawet statystyki wzrostu zainteresowania ezoterycznymi i satanistycznymi praktykami nie wskazują na zły wpływ książki na młodzież.

Artykuł w Famiglia Cristiana wskazuje, że dla chrześcijan mogą być niepokojące pojedyncze sceny czy postaci z książki, jednakże w całości nie jest ona tak szkodliwa jak próbuje się ją pokazać i należy ją traktować tak jak na to załuguje - jako kolejny produkt współczesnej kultury konsumpcyjnej.

"Oczywiście nie znaczy to, że chrzescijanie nie powinni krytykować niektórych aspektów Harrego Pottera, czy choćby pomagać swoim dzieciom w sposób krytyczny czytać tę książkę. Ale jest dużym błędem wszczynanie alarmu w sprawie jej rzekomych powiązań z okultyzmem czy satanizmem." - podkreśla autor artykułu.

Introvigne nie wspominał w swym tekście obiekcji, jakie w stosunku do serii miał kardynał Joseph Ratzinger - dzisiejszy papież Benedykt XVI.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060421155434148