Chorzy mogą używać prezerwatyw?

nie, 23 kwi 2006, 13:02:18

Autor: Mirosław Miarczyński

Kardynał Javier Lozano Barragan , przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia ujawnił że można wkrótce spodziewać się watykańskiego dokumentu zezwalającego na używanie prezerwatyw przez osoby chore na ciężkie choroby zakaźne przenoszone drogą płciową (m.in. AIDS).

Kwestia używania prezerwatyw przez osoby chore pojawiała się w ubiegłym tygodni za sprawą wypowiedzi kard. Carlo Marii Martiniego dotyczących używania prezerwatyw przez chorych na AIDS. Emerytowany arcybiskup Mediolanu powiedział, że w tym przypadku prezerwatywa jest "mniejszym złem".

Okazuje się, że jego wypowiedź nie była przypadkowa. W dzisiejszym wydaniu La Repubblica kardynał Javier Lozano Barragan potwierdził, że Watykan i sam papież Benedykt XVI żywo zajmują się tą kwestią, dotyczącą szczególnie krajów afrykańskich, gdzie AIDS przybrał już rozmiary epidemii.

Według kard. Barragana dokument będzie przygotowany przez naukowców i teologów. Nie są jednak znane dokładne jego sapisy - purpurat stwierdził jedynie, że będzie w nim zawarte dopuszczenie możliwości używania prezerwatywy przez chorych, którzy w innym przypadku mogliby zarazić swoich współmałżonków.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060423130218307