Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II

Narodowy Bank Polski zaprezentował dziś publicznie projekt banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. To pierwszy banknot kolekcjonerski w historii Polski. Emisja banknotu będzie miała miejsce 16 października 2006 r, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Projekt graficzny banknotu o nominale 50 zł opracował Andrzej Heidrich. Według twórcy strona przednia banknotu w symboliczny sposób ukazuje rolę Stolicy Apostolskiej i posłannictwo papieża (perspektywa uniwersalna), natomiast strona odwrotna przedstawia perspektywę polską pontyfikatu Jana Pawła II, osadzając go w najnowszych dziejach Polski.

Na stronie przedniej banknotu został umieszczony portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim na tle stylizowanego globu ziemskiego, co symbolizuje uniwersalność pontyfikatu. Papież, ubrany w szaty pontyfikalne, wykonuje gest pozdrowienia. W ręku trzyma pastorał, jako symbol władzy papieskiej. W prawym dolnym rogu banknotu umieszczono napisy: "Jan Paweł II" oraz daty pontyfikatu "16 X 1978 - 2 IV 2005".

Strona odwrotna banknotu przedstawia epizod z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego, który miał miejsce w trakcie Mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II. Po prawej stronie tej sceny został umieszczony cytat z Listu do Polaków, który nazajutrz po tym wydarzeniu Jan Paweł II odczytał podczas spotkania z rodakami w watykańskiej Auli Pawła VI: "Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka [...], gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei [...]". Pod cytatem widnieje faksymile podpisu papieża oraz data wypowiedzenia tych słów - 23.10.1978. Warto zauważyć, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz 50. rocznica uwolnienia go z więzienia.

Widoczny pod tekstem kontur klasztoru na Jasnej Górze, ma podkreślać rolę sanktuarium jasnogórskiego w dziejach Polski i historii życia papieża-Polaka i Prymasa Tysiąclecia. Pod sylwetkami obydwu postaci umieszczono na wstęgach dewizę biskupią każdego z nich "Totus Tuus" - dewiza Jana Pawła II oraz "Soli Deo" - dewiza kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Na znaku wodnym został zastosowany herb papieski jako jeden z najbardziej znanych emblematów związanych z Janem Pawłem II. Na obydwu stronach banknotu wprowadzono też motyw kluczy Piotrowych spiętych sznurem.

Data emisji banknotu upamiętniającego Jana Pawła II została wyznaczona na 16 października 2006r., czyli w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Prace nad przygotowaniem banknotu rozpoczęły się w 2005 roku. Nie znana jest jeszcze liczba banknotów dostępnych w emisji.

Z jego projektem zapoznali się arcybiskup Józef Kowalczyk Nuncjusz Apostolski, kardynał Józef Glemp Prymas Polski, arcybiskup Józef Michalik Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita krakowski. Projekt uzyskał ich aprobatę.

Wizerunek Papieża- Polaka już dwanaście razy znalazł się na monetach emitowanych przez NBP. Począwszy od 1982 roku do obiegu trafiło w sumie 47 rodzajów monet. Impulsem do kolejnych emisji były najczęściej papieskie pielgrzymki lub jubileusze pontyfikatu.Wzory banknotów pochodzą ze strony NBP
Kliknij, żeby powiększyć


Opcje Artykułu

Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II | 16 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II
Jj wto, 25 kwi 2006, 14:57:13
A potem dycha z Jankowskim, dwie dychy z Rydzykiem... środki płatnicze IV RP.
 
Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II
milka wto, 25 kwi 2006, 15:26:51
a kim jest ten drugi, kleczacy przed papiezem?
i w ogole co oznacza to ze "nie bylo by tego papieza polaka gdyby nie twoja wiara"? czyja wiara? wiara polakow?

 
Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II
dąbrowa wto, 25 kwi 2006, 23:44:27

Żenada! Po pierwsze tradycyjnie oblicza monarchów przedstawiano na monetach bitych w złocie albo innym szlachetnym kruszcu a nie na jakimś badziewnym papierze. Tym bardziej powinno dotyczyć to papieża i kandydata na ołtarze. Po drugie, skąd ten nominał 50 zł???  Na pięćdziesięciozłotówce normalnie  jest król rozpustnik Kazimierz III (zwany przez niektórych "wielkim"). Przynajmniej powinno się zachować jakąś ogólną proporcję. Żenada!!!

 
Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II
wieslaw1gr nie, 30 kwi 2006, 16:02:24

Kolejny dowód jak bardzo przyziemnie traktujemy papierza, i wartości przez niego głoszone...

---
Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń