Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Żydzi popierają zmianę nazwy Auschwitz

Kazimierz Michał Ujazdowski spotkał się wczoraj z przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotrem Kadlčikiem. Minister kultury podziękował przewodniczącemu za poparcie, jakiego w ubiegłym tygodniu Związek udzielił dla starań polskiego rządu w sprawie zmiany nazwy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W oświadczeniu z 21 kwietnia br. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wyraził poparcie dla propozycji nowego brzmienia nazwy "byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau".

W oświadczeniu czytamy m.in.: "Poza pojawiającymi się z zadziwiającą regularnością prasowymi kłamstwami na temat rzekomych 'polskich obozów', pojawiły się też głosy sprzeciwu względem powyższego doprecyzowania nazwy byłego obozu. Utwierdza nas to w głębokim przekonaniu, że takie podkreślenie instytucjonalnej i państwowej odpowiedzialności za politykę niemieckiej III Rzeszy, jest nie tylko zgodne z historią, ale i, niestety, staje się jawną koniecznością dzisiejszych dziejów".

Przypomnijmy – blisko dwa miesiące temu minister kultury wystąpił do UNESCO z wnioskiem o zmianę nazwy Obóz Koncentracyjny Auschwitz na Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Przyczyną były pojawiające się w prasie na całym świecie publikacje, których autorzy używają bezmyślnie określenia „polski obóz koncentracyjny”.

www.Polska.pl

 Opcje Artykułu

Żydzi popierają zmianę nazwy Auschwitz | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Żydzi popierają zmianę nazwy Auschwitz
verbadocent śro, 26 kwi 2006, 20:36:40

"Żydzi popierają...". Lubię takie kwantyfikatory nijakie. Jacy Żydzi? Gdzie, kiedy? Wszyscy? Niektórzy?

Jeśli chodzi o ten konkretny przykład, to:

primo - większość Żydów (przynajmniej tych, których znam)  nie ma zielonego pojęcia o tym, że taki problem istnije. Zaręczam za to moim słowem, bo byłem w Izraelu w czasie Świąt i bez przerwy miałem do czynienia z Żydami, szczególnie polskimi;

secundo - jedni popierają inicjatywę rządu RP, a inni nie. Nie popiera jej np. potężny Światowy Kongres Żydów sprzeciwił (choć w sposób nieformalny) zmianie nazwy;

tertio - propozycja zmiany nazwy to kolejny przykład naszego dyplomatycznego partactwa i amatorszczyzny w sterze kontaktów międzynarodowych. Podobnie jak w przypadku tzw. paktu muszkieterów. Dobry pomysł ale wykonanie - pożal się Boże! Ciągle dominuje u nas myślenie staropolskie:  do boju i jakoś to będzie! A tu nim się taki pomysł zrobi, to trzeba tzw. lobbing opracować, przygotować kampanię medialno-informacyjna w kraju za granicą, zebrać sztab ludzi, opracować plan działania, wdrożyć go i weryfikować na poszczególnych etapach. W sumie banały, które można przeczytać w dowolnym podręczniku z zakresu organizacji i zarządzania lub marketingu. A tu mamy rzucenie pomysłu i rozglądanie się wokół kto go podchwyci.

---
Verba Docent Exempla Trahunt

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń