Żydzi popierają zmianę nazwy Auschwitz

śro, 26 kwi 2006, 16:13:02

Autor: Jerzy Piątek

Kazimierz Michał Ujazdowski spotkał się wczoraj z przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotrem Kadlčikiem. Minister kultury podziękował przewodniczącemu za poparcie, jakiego w ubiegłym tygodniu Związek udzielił dla starań polskiego rządu w sprawie zmiany nazwy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W oświadczeniu z 21 kwietnia br. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wyraził poparcie dla propozycji nowego brzmienia nazwy "byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau".

W oświadczeniu czytamy m.in.: "Poza pojawiającymi się z zadziwiającą regularnością prasowymi kłamstwami na temat rzekomych 'polskich obozów', pojawiły się też głosy sprzeciwu względem powyższego doprecyzowania nazwy byłego obozu. Utwierdza nas to w głębokim przekonaniu, że takie podkreślenie instytucjonalnej i państwowej odpowiedzialności za politykę niemieckiej III Rzeszy, jest nie tylko zgodne z historią, ale i, niestety, staje się jawną koniecznością dzisiejszych dziejów".

Przypomnijmy – blisko dwa miesiące temu minister kultury wystąpił do UNESCO z wnioskiem o zmianę nazwy Obóz Koncentracyjny Auschwitz na Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Przyczyną były pojawiające się w prasie na całym świecie publikacje, których autorzy używają bezmyślnie określenia „polski obóz koncentracyjny”.

www.Polska.pl

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060426161302510