Modlitwa w intencji ofiar Czarnobyla w prawosławnej katedrze w Warszawie

śro, 26 kwi 2006, 20:40:16

Autor: Gość serwisu

Prezydent Lech Kaczyński wziął dziś udział w nabożeństwie w intencji ofiar katastrofy atomowej w Czarnobylu. Modlitwa – połączone nabożeństwa za żywych i za zmarłych, w paschalnej oprawie, celebrowana była pod przewodnictwem metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy, zwierchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

W nabożeństwie wzięli udział – prezydent RP Lech Kaczyński, przedstawiciele kancelarii prezydenta, metropolita Sawa, przedstawiciele Kościołów rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele świata islamu i religii mojżeszowej.

W czasie nabożeństwa modlono się o zdrowie żyjących ofiar tragedii, jak też o spokój dusz wszystkich zmarłych. Paschalny charakter nabożeństwa podkreślał śpiewany wielokrotnie troparion święta – „Christos woskresie...” (Chrystus powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć, i będącym w grobach życie dał).

W modlitwie wziął również udział przedstawiciel patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksego II, który w jego imieniu wręczył nagrody tym, którzy przez kilka lat udzielali pomocy dzieciom dotkniętym katastrofą. W Polsce odbyło się kilkanaście wizyt dzieci, które przebywały na letnich obozach między innymi w Cieplicach czy Warszawie.

Patriarcha, zgodnie z prawosławnym zwyczajem, pozdrawiając prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przekazał mu w prezencie tradycyjne, wielkanocne pisanki.

Prezydent Lech Kaczyński podziękował wszystkim zebranym za przybycie wyrażając swoją radość z faktu, że w Polsce różne wyznania i religie są w stanie pokojowo współistnieć i współpracować. Mówiąc o tragedii Czarnobyla podkreślał, że to istniejący ówcześnie system w znacznej mierze przyczynił się do samej katastrofy, jak tez do intensyfikacji jej skutków. Zauważył, że obecnie władza jest kontrolowana i wybierana przez społeczeństwo, co stwarza nadzieję na uniknięcie tego typu konsekwencji w przyszłości. "To była tragedia, która wstrząsnęła Białorusią, Ukrainą, częścią Rosji, ale także i w pewnym stopniu Polską. Zginęło wielu niewinnych ludzi, także tych, którzy szli z pomocą" - powiedział prezydent.

Metropolita Sawa podziękował przedstawicielom kancelarii prezydenta za inicjatywę i wysiłek włożony w organizację nabożeństwa. To nasza wspólna modlitwa może przynieść ulgę wszystkim cierpiącym w wyniku tragedii, a także wspomóc dusze zmarłych w jej wyniku – podkreślał metropolita.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060426204016194