Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dni Książki Żydowskiej w Warszawie

 Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie Midrasz organizuje w Warszawie Dni Książki Żydowskiej. Program tegorocznej imprezy, która od 21 do 24 maja będzie się odbywać m.in. w Synagodze im. Nożyków oraz w Austriackim Forum Kultury, obejmuje około trzydziestu spotkań autorskich, wykładów, dyskusji i paneli. Imprezy towarzyszące to wystawy, koncerty, pokazy filmów i prezentacje małych form teatralnych. Uzupełnią je warsztaty, m.in. kaligrafii i wycinanki żydowskiej oraz piosenki w języku jidysz.

Od samego początku Dni Książki Żydowskiej miały służyć zbliżeniu Polaków i Żydów, a także szerzeniu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. To właśnie książka staje się pretekstem do głębszego poznania tradycji, kultury, religii i historii Żydów. Prowokuje do dyskusji na tematy trudne, a istotne z punktu widzenia dawnych i współczesnych stosunków polsko-żydowskich, a także dialogu judaizmu z chrześcijaństwem.

Od zakończenia ubiegłorocznych Dni Książki ukazało się około 80 nowych tytułów poświęconych tematyce żydowskiej. Jak co roku na specjalnie zorganizowanych stoiskach z książkami w języku polskim i angielskim znajdzie się około ośmiuset tytułów. Oprócz tego zaplanowano panel "Żydowska a chrześcijańska tradycja studiowania tekstów biblijnych. Wokół współczesnych przekładów Biblii" z udziałem księdza Michała Czajkowskiego, Stanisława Krajewskiego, Piotra Pazińskiego, rabina Michaela Schudricha, księdza Lecha Trandy i Jana Turnaua.

Przewidziano również seminarium "Literatura o Zagładzie - w poszukiwaniu formy przekazu" z udziałem pisarzy: Mieczysława Abramowicza, Michała Głowińskiego, Piotra Szewca i Józefa Hena, a także dyskusję na temat sytuacji we współczesnym Izraelu z udziałem Eli Barbura, współautora książki "Właśnie Izrael". W dyskusji "Temat żydowski a współczesna polska polityka historyczna" prowadzonej przez Jerzego Jedlickiego udział wezmą Andrzej Friszke, Zbigniew Gluza, Daniel Grinberg, Jacek Leociak i Tomasz Merta.

W tegorocznym programie Dni Książki znajdują się również rozmowy z Davidem Mitznerem, Józefem Henem, a także Martinem Pollackiem. Odbędzie się też spotkanie "Dylematy tożsamości – życie w cieniu historii. Austriacka literatura żydowska" z udziałem Adama Krzemińskiego, Jacka Burasa oraz Roberta Schindla, autora powieści "Rodowody", której fragmenty przeczyta Maria Seweryn. "Jedwabieńskie konteksty" – to tytuł spotkania z Andrzejem Żbikowskim, autorem książki "U genezy Jedwabnego. Żydzi na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej, wrzesień 1939 – 1941".

Podczas spotkania "Smak żydowskiej kuchni – kobieta, kuchnia, rodzina" – z Małgorzatą Gebert, Helise Lieberman, Moniką Krajewską i Gołdą Tencer rozmawiać będzie Bella Szwarcman-Czarnota. Anna Sobolewska poprowadzi dyskusję "Kobiety biblijne z perspektywy chrześcijańskiej i żydowskiej" z udziałem Elżbiety Adamiak, Kingi Stawikowskiej-Olgyay i Belli Szwarcman-Czarnoty. Żydowskie konteksty i wątki masońskie w biografii Mozarta omówią Dorota Szwarcman i Tadeusz Cegielski. Waldemar Kuligowski i Kamil Jakuza Jaczyński poprowadzą rozmowę na temat izraelskiego hip-hopu.

Natomiast Grupa Studnia O. – pierwszy w Polsce zespół skupiający ludzi zajmujących się sztuką opowiadania – zaprezentuje spektakl muzyczny dla dzieci i dorosłych "Mazel kontra Szlimazel, czyli sposób na szczęście" na podstawie "Opowiadań dla dzieci" I. B. Singera. Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Erwina Schenkelbacha "Światłocienie Jerozolimy" oraz instalacja "Księga pamięci" Krystiany Robb-Narbutt.

Dni Książki Żydowskiej organizowane są przez Stowarzyszenie Midrasz, przy współpracy m.in. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, miasta stołecznego Warszawy, Fundacji Ronalda S. Laudera, Fundacji Taubego, Fundacji Konrada Adenauera.

www.Polska.pl

 Opcje Artykułu

Dni Książki Żydowskiej w Warszawie | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń