Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zmarł ojciec Marian Żelazek

W wieku 88 lat zmarł w Indiach zakonnik werbista ojciec Marian Żelazek, kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Ojciec Żelazek od blisko 50 lat pracował wśród biednych i trędowatych.

Tylko misjonarz żyjący głęboką wiarą, uprzejmy i tak zwyczajnie dobry, może przybliżyć ludziom Chrystusa - powiedział kiedyś ojciec Żelazek. Urodził się w 1918 roku w Palędziu niedaleko Poznania urodził się Marian Żelazek jako siódme dziecko Stanisławy i Stanisława Żelazków. W wieku 19 lat wstąpił do nowicjatu w Seminarium Księży Werbistów w Chludowie koło Poznania. Podczas wojny był aresztowany i wywieziony do do obozu koncentracyjnego w Dachau. Po wyzwoleniu obozu kontynuował naukę w seminarium i w 1948 otrzymał w Rzymie święcenia kapłańskie. Niedługo potem w 1950 roku wyjechał do Indii do stacji misyjnej w Kesramal, gdzie rozpoczął pracę wśród Adibasów. Od 1975 roku pracuje w Puri nad Zatoką Bengalską gdzie m.in. organizuje pomoc medyczną, oświatę oraz pracę zawodową wśród trędowatych.

O. Żelazek był wielokrotnie nagradzany - między innymi w 2000 roku akademia Medyczna w Poznaniu przyznała mu Medal im. Karola Marcinkowskiego za zasługi w niesieniu pomocy charytatywnej i medycznej trędowatym. Był też nominowany do nagrody Totus oraz do Pokojowej Nagrody Nobla.

" Trzeba podkreślić również to, iż ojciec Żelazek nie namawia nikogo do zmiany wiary. Poza kościołem katolickim, który wybudował na terenie swojej kolonii, nie nawraca nikogo na katolicyzm. Jest on szczególnie uczciwy wobec hinduskiej większości. Nie otrzymałby nigdy pozwolenia od władz na wybudowanie tego kościoła, gdyby było inaczej. Obok kościoła ojciec Żelazek wybudował bibliotekę z czytelnią i salą konferencyjną, powołując do życia Centrum Dialogu dla ludzi „głodnych Boga” – jak ich określa ojciec Żelazek. Dowodzi on w ten sposób, że miłość do człowieka jest możliwym do zbudowania fundamentem wzajemnego zrozumienia, a więc dialogu ekumenicznego, niełatwego do przeprowadzenia wśród hinduistów. " - czytamy między innymi w liście nominacyjnym podpisanym przez wiele osób z całego świata.


Opcje Artykułu

Zmarł ojciec Marian Żelazek | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
medieval_man pią, 5 maj 2006, 11:48:00

Jedni chrześcijanie umierają niemal w blasku reflektorów, inni w ciszy. Ojciec Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 roku. Poprzez jakieś niesamowite działanie Opatrzności ten, który oddał całe swe życie posługiwaniu Bogu w bliźnich - w trędowatych, urodził się tego dnia, który  w późniejszym czasie zostanie ogłoszony Światowym Dniem Trędowatych (ostatnia niedziela stycznia). "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci  moich najmniejszych, Mnieście uczynili"

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń