Kardynał wzywa do skarżenia "Kodu Leonarda..."

śro, 10 maj 2006, 11:47:10

Autor: Jerzy Piątek

Watykański kardynał Francis Arinze wezwał wiernych do składania doniesień o przestępstwie w związku z wejściem na ekrany kin filmowej adaptacji powieści Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci". Duchowny stwierdził, że film obraża uczucia religijne, a to jest już podstawą do wszczęcia śledztwa przeciw reżyserowi i producentowi.

- Chrześcijanie nie mogą pozwalać na obrażanie Jezusa Chrystusa, nie wolno im siedzieć bezczynnie z założonymi rękami – powiedział Arinze w filmie dokumentalnym "Kod Leonarda – mistrzowska fałszywka", który zostanie wyemitowany we Włoszech 16 maja. Kardynał zaatakował film (oraz tym samym książkę Browna) i stwierdził, że historia pełna jest przekłamań, teologicznych nieścisłości, a nawet bzdur, ataków na chrześcijańską wiarę.

Arinze powiedział również, że gdyby podobną historie opowiedziano nawiązując do Holokaustu lub Koranu, to w świecie podniosłoby się wielkie larum. Tymczasem w przypadku książki Brona i filmu nic takiego się nie stało – wprost przeciwnie: wszyscy czekają niecierpliwie na premierę thrillera.

Włoska prasa zwraca uwagę na fakt, że namowy do skarżenia filmu lub książki przed sądem to w Watykanie niezwykłą rzadkość. Ostatni podobny przypadek wydarzył się 20 lat temu – chodziło wtedy o film Scorsese "Ostatnie kuszenie Chrystusa".


Panorama Książki

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060510114710403