Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Siła i Honor

W 180 roku, za czasów panowania Marka Aureliusza Rzym roztaczał swoją władzę od północnej Anglii aż po Afrykę. Ówczesną dewizą dowódcy wojsk północnych było zawołanie Siła i Honor. O ile w tamtym okresie zawołanie to miało zagrzewać pretorian do walki, o tyle w roku szóstym wieku XXI, Siła i Honor nabiera zupełnie innego znaczenia. Górnolotne słowa zderzają się z absurdalną rzeczywistością, z niezrozumiałymi ludzkimi zachowaniami - zazwyczaj dyktowanymi potrzebą kumulowania dużej ilości dóbr materialnych, oraz żywej gotówki.

Z jednej strony mamy marzenia, własną osobowość, pragnienie bliskości, potrzebę kochania i bycia kochanym. Każdy człowiek - bez względu na to, czy jest nędzarzem, czy bogaczem takowe potrzeby posiada. Tyle że dzień powszedni dość skutecznie odziera nas z marzeń o małym parterowym domku, gdzieś na wzgórzach uroczej miejscowości, z dala od pędzącej głową w dół cywilizacji, oraz własnego naturalnego autentyzmu. Dzień nasz powszedni zabiera nam nagle i bez racjonalnego wytłumaczenia szansę dawania drugiej osobie tego, co ma się najlepszego w swoim sercu. Odbiera wreszcie poczucie, że jest się komuś potrzebnym. Aby podtrzymać tą gasnącą wiarę w sens podążania taką drogą - w imię swoich priorytetów potrzebna jest Siła. I niekoniecznie ta siła, która potrzebna była pretorianom do osiągania sukcesów na polu bitwy. Siła wewnętrzna, niemal niewyczerpywalne pokłady wewnętrznej mocy, zaangażowania czy wreszcie przekonania w słuszność swojej postawy.

Istnieje grupa ludzi, która dla posad, korzyści finansowych, innych profitów (niepotrzebne skreślić) bardzo często rezygnuje ze swoich zasad. Znam osobiście przypadki, dla których jątrzenie spiskowanie i donoszenie w stylu osławionego Pawki Morozowa to podstawowe narzędzia służące do osiągania celów związanych z egzystencją, czy też zdobywania dóbr luksusowych. Mieszkając blisko półtorej roku za zachodzie polski z przerażeniem stwierdzam iż w środowisku w którym się muszę z konieczności zawodowej obracać taki styl Pawki Morozowa jest powszechny i akceptowany.

A przecież te same zamierzenia można uzyskać w zupełnie uczciwy sposób, nie za cenę Honoru. Chcę w tym miejscu powiedzieć że chodzi mi o Honor rozumiany jako wierność swoim zasadom. Czy to nabytym na drodze życia, czy też tym, przekazanym przez rodziców. No chyba że się tych zasad nie ma. Nieustanne zginanie karku - mylone często z pojęciami: mniejsze zło, lub kompromis jest w moim przekonaniu sprzeczne z pojęciem Honoru. Rozumianego także jako szlachetność. Aby być człowiekiem szlachetnym, lub móc usłyszeć o sobie opinię, że ma się serce na właściwym miejscu, właściwie zawsze trzeba stać w poprzek postawom bliskim Pawki Morozowa. By aspiracjom bycia człowiekiem szlachetnym, a więc posiadać swój Honor uczynić zadość - potrzebny jest jeszcze jeden składnik. A jest nim Siła.

Idealistyczne postawy, opisane przeze mnie wyżej już na starcie przegrywają z "posthedonizmem" czasów nam współczesnych. A ci, którzy jeszcze się łudzą jawią się nam jako ludzie, którzy nie są osadzeni w realiach otaczającej nas śmierdzącej, mglistej i wilgotnej rzeczywistości.

Smutne słowa dziś przelewam na klawiaturę. Lecz coraz częściej na ulicy mijam zapłakane twarze. Także twarze tępo wpatrzone w asfalt, albo widzę szklane oczy zupełnie bez wyrazu (niekoniecznie od ilości wypitej wódy, czy wciągniętej nosem amfy). Stąd właśnie takie przemyślenia.

Są to bezsilne twarze wołające o pomoc, o dobre słowo i radę. O autorytet. O wzór, którego jak na lekarstwo. Ale to już temat na oddzielny tekst.Opcje Artykułu

Siła i Honor | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń