Patrick Wall na tropie

pon, 29 maj 2006, 18:23:00

Autor: Maciej Dobosiewicz

Na początku maja "The Gurdian" opublikował sensacyjny reportaż, w którym Mark Honigsbaum opisuje spotkanie z detektywem, byłym mnichem specjalizującym się w tropieniu ukrywających się księży pedofilii i stawianiu ich przed sądem. Księży przeniesionych na emeryturę po skandalu, który wybuchł w 2002 roku w Bostonie i innych diecezjach w USA. Wielu z nich ukrywa się. Zadaniem Patricka Walla jest odnajdywanie tych osób, potwierdzanie tożsamości i wręczenie dokumentu dowodzącego ich uwikłania w sprawę.

To etap poprzedzający postawienie księży przed sądem w imieniu ich ofiar w USA. Były mnich mówi, że jego praca potrafi być emocjonująca: "Nigdy nie wiesz, czy on ma przy sobie Smith-Wessona czy wodę święconą". Twierdzi też, że niezbędna w takim przypadku jest pewność, że rozmawia z właściwą osobą: "Jeśli oskarżę nie tego księdza, jestem skończony"

Skąd takie niecodzienne zajęcie Patrick Wall zetknął się z problemem pedofilii w Kościele katolickim jeszcze jako ksiądz. W 1992 roku trafił do zespołu, który zajmował się rozwiązywaniem problemów wykorzystywania seksualnego. Jak twierdzi, jego zadaniem było zajęcie miejsca oskarżonego księdza oraz wyciszanie problemów i zapobieganie skandalom: "Sukcesem wg naszej definicji było to, by nikt się o sprawie nie dowiedział". Po kilku latach krążenia po parafiach i stykaniu się z przypadkami pedofilii (Wall wspomina, że jeden z księży wykorzystywał seksualnie ponad 30 ministrantów) uznał, że ma dość i zrezygnował z kapłaństwa. Później wydawał opinie jako biegły w podobnych sprawach. Wtedy też został oskarżony przez jego były przełożonych o upór" - z czym Wall chętnie się zgadza oraz podrabianie kościelnych dokumentów - czemu z kolei stanowczo zaprzecza.

Patrick Wall wraz z dwoma innymi duchownymi, którzy także porzucili sutanny napisał książkę pt.: Sex, Priest and Secret Codes: the Catholic church's 2000-year paper trail of sexual abuse" (Seks, księża i sekretne instrukcje: 2000 lat dokumentów dotyczących wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim). Wg książki ostatnie skandale w USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii nie są niczym nowym, lecz jedynie ostatnim rozdziałem historii sięgającej zarania chrześcijaństwa, a jej autorzy twierdzą, że dysponują dowodami iż Kościół takie fakty ukrywa. Przywołują oni kościelne dokumenty, które w ten lub inny sposób zajmują się pedofilią - np. sugerują jak z tym grzechem walczyć. Najstarszy z nich pochodzi z 309 roku (naszej ery oczywiście). Jednak głównym dowodem ma być tajny dokument o nazwie: "Crimen Sollicationis" (Nakłanianie do występku) wydany przez Kongregację Nauki Wiary w 1962 roku, zawierający instrukcje jak postępować wobec oskarżeń o pedofilię i sodomię. Tajna instrukcja ma nakazywać działać dyskretnie lub grozić winnym ekskomuniką. Zdaniem autorów ten dokument zastąpiła dyrektywa z 2001 roku obligująca biskupów do wysyłania tajnych raportów do Watykanu, gdzie będą przechowywane w ścisłej tajemnicy. To właśnie to Patrick Wall i pozostali twórcy książki nazywają prawdziwą konspiracją w sercu Kościoła katolickiego w przeciwieństwie do tajemnic "Kodu Leonarda da Vinci" i zwracają uwagę, że na czele Kongregacji Nauki Wiary stał 2001 roku kardynał Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI.

Zdaniem Patryka Walla oraz jego kolegów Kościół, zamiast korzystać z rad św. Piotra Damiana (autora traktatu "Księga Gomory" z XI wieku) i ostro reagować na wypadki pedofilii surowo karząc i odsuwając takich księży od "źródła pokusy", woli tuszować problemy, a księży przenosić do innych parafii lub na emeryturę. Sam Wall stwierdził w rozmowie z dziennikarzem, że nie potępia całego Kościoła katolickiego, powiedział za to: "Wierzę, że będziemy oceniani na podstawie tego, jak odnosimy się do wdów, sierot czy obcych. Mówiąc inaczej: gdy trzeba wybierać między bronieniem instytucji a obroną dzieci, Chrystus wybrałby dzieci".

Patrick Wall wybrał życie poza Kościołem. Ożenił się z terapeutką w Kalifornii. Mają pięcioletnią córkę Erin.


Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060525092311187