Promieniowanie świętości

nie, 28 maj 2006, 11:03:00

Autor: Jerzy Piątek

Przy okazji wizyty Benedykta XVI w Polsce warto przypomnieć o wystawie „Promieniowanie świętości” ukazującej pracę duszpasterską i życie codzienne Jana Pawła II, „umiłowanego poprzednika” obecnego papieża. 52 wielkoformatowe zdjęcia Adama Buja a i Arturo Mariego prezentowane są na krakowskich Plantach od końca marca. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 sierpnia.

"Promieniowanie świętości odczuwalne było jeszcze, gdy Karol Wojtyła był biskupem i kardynałem w Krakowie. Gdy został papieżem, pokazał się całemu światu jako człowiek pod każdym względem niezwykły. Niezwykły kapłan, niezwykły organizator i niezwykły intelektualista" - pisze o wystawie jej organizator, Katolickie Centrum Kultury w Krakowie.

Niezwykłość postaci Jana Pawła II, ową „aurę świętości” potrafili uwiecznić na kliszy dwa fotografowie. Pierwszy z nich to Adam Bujak, wybitny artysta, autor 120 albumów fotograficznych o tematyce głównie krajoznawczej, przyrodniczej i religijnej. Z kamerą towarzyszył polskiemu papieżowi nie tylko w czasie jego pielgrzymek po świecie, ale również w jego prywatnych apartamentach w Watykanie.

Drugim z artystów jest Arturo Mari, oficjalny osobisty fotograf papieży. Fotografował pontyfikat Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II. Obecnie towarzyszy Benedyktowi XVI w jego drugiej zagranicznej podróży - pierwszej pielgrzymce po Polsce. Wystawa "Promieniowanie świętości" prezentowana jest na Plantach w Krakowie (od ul. Franciszkańskiej do ul. Poselskiej).

www.polska.pl

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060528110335343