Benedykt XVI przed Ścianą Straceń

nie, 28 maj 2006, 17:54:11

Autor: Jerzy Piątek

O godzinie 17:15 papież przyjechał do byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, przeszedł przed bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Za obozową bramą głowę Kościoła Katolickiego przywitał prezydent Lech Kaczyński, który podprowadził dostojnego gościa do dziedzińca, gdzie znajduje się Ściana Straceń.

Papież podszedł do Ściany, gdzie rozstrzelano ponad 4 tysiące więźniów, w samotności. Przed murem przystanął i modlił się w ciszy kilka minut. Następnie uścisnął ręce 33 ocalałym byłym więźniom obozu: Polakom, Żydom i Romom.

Z dziedzińca Ściany Straceń Benedykt XVI przeszedł do tzw. „bloku śmierci” i zszedł do podziemi, aby zmówić modlitwę w celi, gdzie zginął męczennik Kościoła Katolickiego św. Maksymilian Maria Kolbe. W pomieszczeniu paliła się ta sama świeca, którą niegdyś zapalał Jan Paweł II. Po wyjściu z bloku śmierci papież wpisał się do księgi pamiątkowej.

O godzinie 17:40 Benedykt XVI pojechał do Auschwitz-Birkenau, aby wziąć udział w ekumenicznym spotkaniu modlitewnym. Pełna ciszy wizyta na terenie obozu Auschwitz I trwała około 25 minut.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060528175411391