Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Intronizacja metropolity Czech i Słowacji Krzysztofa

28 maja w cerkwi katedralnej św. św. Cyryla i Metodego w Pradze odbyła się intronizacja arcybiskupa praskiego Krzysztofa na metropolitę Czech i Słowacji. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich lokalnych Kościołów prawosławnych. Cerkiew polską reprezentował arcybiskup wrocławsko-szczeciński Jeremiasz.
Tuż przed Liturgią metropolita Krzysztof otrzymał charakterystyczne dla metropolitów niebieską mantię (rodzaj płaszcza), biały kłobuk (nakrycie głowy) i drugą panagiję (obraz Bogurodzicy lub Zbawiciela noszony na piersiach), a także żezł – zdobioną laskę. Podczas Liturgii metropolita został uroczyście wprowadzony na tzw. górne miejsce – znajdujące się za ołtarzem, symbolizujące władzę duchową biskupa.

Arcybiskup Krzysztof urodził się w 1953 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1974,. Ukończył studia na Wydziale Teologii Prawosławnej w Preszowie, w Moskiewskiej Akademii Teologicznej, i Wydziale Teologii Uniwersytetu w Atenach. Postrzyżyny mnisze przyjął w 1985 roku w Zagorsku (Siergijew-Posad). W 1988 roku został wyświęcony na biskupa i został biskupem Ołomuńca i Brna, a w 2000 roku arcybiskupem Pragi i ziem czeskich.

Arcybiskup Krzysztof jest znany ze swego uczestnictwa w wielu konferencjach teologicznych i reprezentowania swego Kościoła w licznych wydarzeniach. Ma na koncie wiele osiągnięć akademickich szczególnie na polu filozofii i teologii. Mówi płynnie kilkoma językami – m.in. po angielsku, rosyjsku, grecku i niemiecku. Ostatnio abp Krzysztof reprezentował swój Kościół na 9 walnym zgromadzeniu Światowej Rady Kościołów w Porto Alegre w Brazylii, gdzie dał się zapamiętać jako pełen uśmiechu i łagodnego poczucia humoru delegat Kościoła.

Kościół Czech i Słowacji autokefalię otrzymał w 1951 roku ze strony patriarchatu moskiewskiego, a w 1998 roku ze strony patriarchatu Konstantynopola. Składa się z 4 diecezji, które tworzy 166 parafii. Cerkiew ziem czeskich tworzą diecezja Pragi i diecezja Ołomuńca i Brna, natomiast Cerkiew słowacka składa się z diecezji preszowskiej i diecezji michałowskiej. Zwierzchnikiem Kościoła może stać się biskup z Czech lub ze Słowacji. Poprzedni zwierzchnik, metropolita Mikołaj, był jednocześnie ordynariuszem diecezji preszowskiej (Słowacja), obecny, nowowybrany abp Krzysztof, jest zwierzchnikiem diecezji praskiej (Czechy).

www.cerkiew.pl
Opcje Artykułu

Intronizacja metropolity Czech i Słowacji Krzysztofa | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Aranen śro, 31 maj 2006, 20:46:39
A czy oni noszą naziska w ogóle?? Jeremiasz, Krzysztof, tak się raczej nie mówi o osobach sfery życia publicznego.

---
Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio, contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque...

 
pabram pią, 16 cze 2006, 12:55:00
otoż mają nazwiska ale zwyczajowo nie uzywa się ich mówiąc o biskupach, zakonnikach...
biskupem w kościele prawosławnym w praktyce zostaje mnich a mnisi mają swoje "mnisze" imiona. Mnich nie posiada nazwiska... w dowodzie osobistym, urzędzie - tak ;  w praktyce cerkiewnej - nie.
pozdrawiam

---
paweł.

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń